Tráviaca sústava

Tráviaci systém, tiež nazývaný tráviaci trakt tvorí zložitú sieť orgánov a štruktúr v ľudskom tele, ktoré spolupracujú na spracovaní a vstrebávaní potravy. Tento systém začína ústami a končí konečníkom.

Hlavné orgány tráviacej sústavy zahŕňajú ústa, hltan, pažerák, žalúdok, tenké a hrubé črevo, pečeň, žlčník a pankreas. Každý z týchto orgánov má špecifickú úlohu pri spracovaní potravy a absorpcii živín.

Proces trávenia začína v ústach, kde sa potrava žuje a mieša so slinami obsahujúcimi enzýmy, ktoré začínajú rozkladať potravu. Potom potrava prechádza hltanom do pažeráka a následne do žalúdka, kde sa ďalej trávi.

Žalúdok produkuje žalúdočnú šťavu, ktorá obsahuje kyselinu chlorovodíkovú a enzýmy, ktoré rozkladajú bielkoviny. Potrava sa premiešava a trávi v žalúdku a postupne sa premiestňuje do tenkého čreva.

V tenkom čreve dochádza k hlavnému procesu trávenia a absorpcii živín. Tu sa enzýmy z pankreasu a žlče z pečene miešajú s potravou, aby sa rozkladali bielkoviny, sacharidy a tuky. Tento proces umožňuje vstrebávanie živín do krvného obehu.

Nakoniec zvyšky potravy a voda putujú do hrubého čreva, kde sa absorbuje väčšina vody a vytvára sa stolica. Hrubé črevo hrá dôležitú úlohu pri odstraňovaní odpadových látok z tela.

Celý proces trávenia je riadený komplexným systémom nervových a hormonálnych signálov, ktoré zabezpečujú správne fungovanie tráviacej sústavy a absorpciu živín nevyhnutných pre telo.

5 položiek celkom