Reuma a zápalové ochorenia

Reumatologické ochorenia a zápalové ochorenia sú zdravotné stavy, ktoré môžu postihnúť mnoho ľudí a spôsobiť bolesť, obmedzenie pohybu a dokonca invaliditu. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo sú reumatologické ochorenia, ich príznaky, diagnostiku a liečbu.

Reumatologické ochorenia sú rôzne zdravotné stavy spojené s ochorením kĺbov a svalov, vrátane artritídy, dny, lupusu a mnohých ďalších. Tieto ochorenia vedú k zápalu kĺbov a iných častí tela, ktorý zvyčajne spôsobuje bolesť, obmedzenie pohybu a ďalšie príznaky.

Zápalové ochorenia sú ďalším typom reumatologických ochorení, ktoré sa vyskytujú v dôsledku zápalu. Patrí sem Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a reumatoidná artritída.

Príznaky reumatologických ochorení môžu byť rôzne v závislosti od typu ochorenia a miesta zápalu. Medzi najčastejšie príznaky patria bolesti kĺbov a svalov, opuch kĺbov, obmedzenie pohybu, únava a slabosť, horúčka, kožné vyrážky a problémy s trávením.

Diagnostika reumatologických ochorení môže byť zložitá a časovo náročná. Lekár môže začať vyšetrením a fyzickým testovaním, aby zistil príznaky zápalu v kĺboch a iných častiach tela. Ďalšie testy môžu zahŕňať krvné testy na zistenie zápalu, obrazové testy ako röntgen, MRI alebo ultrazvuk, alebo dokonca biopsiu, pri ktorej sa odoberie malý vzorka tkaniva na vyšetrenie.

Hore
20 položiek celkom