Ischias (zápal sedacieho nervu): Príznaky, príčiny a liečba

 

Ischias, známy tiež ako zápal sedacieho nervu, je bolestivý stav spojený s ochorením nervového systému. Ischias postihuje mnoho ľudí po celom svete a môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku.

V tomto článku sa pozrieme na to, čo je ischias, aké sú príznaky a príčiny, ako sa dá liečiť a ako sa tomuto stavu predchádzať.

V tomto článku sa dočítate:

1. Čo je ischias?

Ischias, tiež známy ako zápal sedacieho nervu, je stav charakterizovaný bolesťou, ktorá vyžaruje pozdĺž sedacieho nervu, ktorý prechádza od dolnej časti chrbta až po nohy [1].

Ischias je stav, pri ktorom sa sedací nerv zapáli alebo stlačí. Tento nerv sa nachádza v dolnej časti chrbtice a prechádza cez sedacie svaly do dolnej časti tela. Keď je tento nerv poškodený alebo podráždený, môže to spôsobiť bolesť, ktorá sa môže šíriť do dolných končatín.

Táto bolesť môže byť silná a oslabujúca, čo sťažuje vykonávanie každodenných činností. Ischias môže postihnúť kohokoľvek, ale častejšie sa vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov.

ischias 2

2. Príznaky ischias

Príznaky ischias sa môžu líšiť od človeka k človeku, ale zvyčajne zahŕňajú [2]:

a) Bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť dolnej časti chrbta je bežným príznakom ischias. Táto bolesť sa môže pohybovať od miernej až po silnú a môže byť sprevádzaná pocitom pálenia.

b) Bolesť nohy

Bolesť nôh je ďalším bežným príznakom ischias. Táto bolesť môže byť pociťovaná v zadku, stehne, lýtku alebo chodidle a môže byť opísaná ako ostrá alebo vystreľujúca bolesť.

c) Necitlivosť a mravčenie

Necitlivosť a brnenie sú tiež bežné príznaky ischias. Tieto pocity môžu byť pociťované v nohách alebo chodidlách a môžu byť sprevádzané stratou citlivosti.

d) Svalová slabosť

Svalová slabosť je menej častým príznakom ischias, ale v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť. Táto slabosť môže sťažiť pohyb alebo vykonávanie každodenných činností.

e) Ťažkosti s pohybom alebo státím

Ťažkosti s pohybom alebo státím sú ďalším menej častým príznakom ischias. Môže to byť spôsobené bolesťou, necitlivosťou alebo slabosťou spôsobenou stavom.

Osteoartroza2

3. Príčiny ischiasu 

Existuje niekoľko príčin ischias, vrátane [3]:

a) Vysunutá platnička

Vysunutá platnička nastane, keď mäkké tkanivo medzi stavcami v chrbtici vyčnieva a tlačí na nervový koreň. To môže spôsobiť bolesť a iné príznaky v nohách alebo dolnej časti chrbta.

b) Spinálna stenóza

Spinálna stenóza je stav charakterizovaný zúžením miechového kanála, ktorý môže stlačiť nervy v chrbtici a spôsobiť bolesť a ďalšie príznaky.

c) Degeneratívne ochorenie disku

Degeneratívne ochorenie platničiek je stav, ku ktorému dochádza, keď platničky medzi stavcami v chrbtici degenerujú alebo sa opotrebúvajú, čo spôsobuje bolesť a iné príznaky.

4. Diagnostika ischiasu

Diagnostika ischiasu môže zahŕňať fyzické vyšetrenie, zobrazovacie testy a elektromyografiu (EMG). Počas fyzického vyšetrenia môže lekár testovať svalovú silu, citlivosť a reflexy. Zobrazovacie testy, ako je napríklad röntgen alebo magnetická rezonancia, môžu poskytnúť obraz stavu stavcov a miechy. EMG môže byť použité na zistenie, či sú nervy v oblasti ischiasu poškodené.

Bolest krizov

5. Možnosti liečby ischiasu

Liečba ischiasu sa môže líšiť v závislosti od príčiny a závažnosti symptómov. Niektoré možnosti liečby zahŕňajú [4]:

a) Lieky

Lieky, ako sú napríklad nesteroidné protizápalové lieky, môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal.

b) Fyzioterapia

Fyzioterapia môže pomôcť posilniť svaly a zlepšiť pohyblivosť. Liečba môže zahŕňať cvičenie, manuálnu terapiu a elektroterapiu.

c) Epidurálny steroidný injekcie

Epidurálny steroidný injekcie sa používa na zmiernenie zápalu v oblasti miechy a nervov. Tento typ injekcie môže pomôcť zmierniť bolesť a zlepšiť pohyblivosť.

d) Chirurgická liečba

V niektorých prípadoch môže byť chirurgická liečba potrebná na zmiernenie symptómov ischiasu. Príklady zahŕňajú operáciu k odstráneniu herniovaného disku alebo dekompresiu miechy.

bazalny metabolizmus

6. Prevencia ischiasu

Existujú niektoré kroky, ktoré môžete urobiť na prevenciu ischiasu, vrátane:

a) Pravidelné cvičenie

Pravidelné cvičenie môže pomôcť posilniť svaly a udržiavať zdravie chrbtice.

b) Udržiavanie správnej polohy tela

Správna poloha tela pri sedení, státí a behu môže pomôcť zabrániť zraneniu a zlepšiť držanie tela.

c) Používanie správnej techniky zdvíhania

Pri zdvíhaní ťažkých predmetov by ste mali používať správnu techniku zdvíhania, aby ste zabránili zraneniu.

d) Prechádzanie sa a menšie prestávky

Prechádzanie sa a menšie prestávky pri sedení môžu pomôcť zabrániť nadmernému tlaku na chrbticu.

Záver

Ischias môže byť veľmi nepríjemným stavom, ktorý môže ovplyvniť váš každodenný život. Avšak, s rôznymi možnosťami liečby a prevencie, môžete sa snažiť minimalizovať vplyv ischiasu na vaše životy. Ak máte akékoľvek príznaky ischiasu, mali by ste sa obrátiť na lekára, ktorý vám pomôže diagnostikovať a zistiť správnu liečbu.

7. Časté otázky o ischiase (zápal sedacieho nervu)

1. Čo je ischias?

Ischias je stav, kedy sa nervové korene v oblasti bedrovej chrbtice stláčajú alebo podráždia, čo spôsobuje bolesť, necitlivosť a slabosť.

2. Čo môže spôsobiť ischias?

Ischias môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ako sú herniovaný disk, stenóza miechy alebo svalové nerovnováhy.

3. Aké sú možnosti liečby ischiasu?

Niektoré možnosti liečby ischiasu zahŕňajú lieky, fyzioterapiu, epidurálny steroidný injekcie a v niektorých prípadoch aj chirurgickú liečbu.

4. Môže sa ischias predísť?

Áno, niektoré kroky, ako pravidelné cvičenie, udržiavanie správnej polohy tela a používanie správnej techniky zdvíhania, môžu pomôcť zabrániť ischiasu.

5. Ak mám príznaky ischiasu, čo by som mal urobiť?

Ak máte akékoľvek príznaky ischiasu, mali by ste sa obrátiť na lekára, ktorý vám pomôže diagnostikovať a zistiť správnu liečbu.

 

Zdroj:

1. "Sciatica" Mayo Clinic, 22. október 2020, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sciatica/symptoms-causes/syc-20377435

2. "Sciatica" MedlinePlus, 15. október 2020, https://medlineplus.gov/sciatica.html

3. "Sciatica" Harvard Health Publishing, 23. march 2023, Sciatica - Harvard Health

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.