Bolesť krížov: Príčiny, prevencia a liečba

 

Bolesť krížov môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako sú sedavý spôsob života, nevhodné držanie tela alebo dokonca stres. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako sa zbaviť bolesti krížov a ako predchádzať jej vzniku.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je bolesť krížov?

Bolesť krížov je stav, keď cítite nepríjemné pocity v dolnej časti chrbta, kde sa stretávajú chrbtové kosti a bedrové kĺby. Tento stav môže byť krátkodobý alebo dlhodobý a môže byť spôsobený mnohými faktormi, vrátane nadmerného sedenia, nevhodného cvičenia alebo dokonca stresu.

Kríže (spodná časť chrbta) podporujú váhu hornej časti tela a poskytujú mobilitu pre každodenné pohyby, ako je ohýbanie a krútenie [1].

Svaly v krížovej časti chrbta sú zodpovedné za ohýbanie a otáčanie bokov pri chôdzi, ako aj za podporu chrbtice. Nervy v krížoch dodávajú pocit a napájajú svaly v panve, nohách a chodidlách.

skolioza

2. Príčiny bolesti krížov

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu spôsobiť bolesť krížov. Niektoré z najčastejších zahrnujú [2]:

a) Sedavý spôsob života

Ak trávite väčšinu svojho dňa sedením, môžete byť vystavený riziku vzniku bolesti krížov. Dlhodobé sedenie môže spôsobiť svalové dysbalancie a nevhodné držanie tela, čo môže viesť k bolesti v dolnej časti chrbta.

b) Nevhodné držanie tela

Ak máte nevhodné držanie tela, môže to spôsobiť svalové dysbalancie a zvýšiť riziko vzniku bolesti krížov. Napríklad, ak máte sklon k zakriveniu chrbtice, môže to viesť k nadmernému namáhaniu určitých svalových skupín a spôsobiť bolesť.

c) Nadváha

Nadváha môže byť ďalšou príčinou bolesti krížov. Prebytočné kilá môžu spôsobiť nadmerné zaťaženie kĺbov a svalov a viesť k nepríjemným pocitom v dolnej časti chrbta.

d) Zranenia

Ak ste utrpeli zranenie chrbtice alebo bedrového kĺbu, môže to spôsobiť bolesť krížov. Zranenia môžu zahrnovať zlomeniny, dislokácie alebo dokonca herniu medzistavcovej platničky.

e) Spôsob života

Spôsob, ako žijete svoj každodenný život, môže mať vplyv na bolesť krížov. Ak robíte fyzicky náročnú prácu alebo sa zaoberáte športom, môže to viesť k nadmernému zaťaženiu chrbtice a bedrových kĺbov, čo môže spôsobiť bolesť krížov.

Typy skoliozy

3. Ako sa zbaviť bolesti krížov?

Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť bolesti krížov a zlepšiť svoje zdravie. Niektoré z najúčinnejších zahŕňajú [3]:

Cvičenie

Cvičenie môže pomôcť posilniť svaly v oblasti krížov a zlepšiť držanie tela. Pre ľudí, ktorí trpia bolesťou krížov, sú najlepšie cviky, ktoré sa zameriavajú na posilnenie svalov v oblasti chrbta a bedrových kĺbov.

Fyzikálna terapia

Fyzikálna terapia môže byť účinnou metódou na zmiernenie bolesti krížov. Terapeuti vám môžu ukázať cviky a techniky, ktoré pomáhajú uvoľniť svaly v oblasti chrbta a bedrových kĺbov.

Chiropraktika

Chiropraktická liečba môže pomôcť uvoľniť svalové napätie a zlepšiť držanie tela. Chiropraktici sa zameriavajú na manipuláciu chrbtice a bedrových kĺbov, aby pomohli zlepšiť krvný obeh a zmiernili bolesť krížov.

Masáže

Masáže môžu pomôcť uvoľniť svalové napätie a zlepšiť krvný obeh v oblasti krížov. Profesionálny masér vám môže ukázať techniky, ktoré vám pomôžu uvoľniť svaly a zmierniť bolesť.

Zmeny životného štýlu

Zmeny životného štýlu, ako je napríklad stravovanie, môžu mať vplyv na bolesť krížov. Jedzte zdravé jedlá, ktoré obsahujú dostatok vitamínov a minerálov, a vyhýbajte sa potravinám, ktoré obsahujú veľa tuku a cukru.

Ischias zapal sedacieho nervu

4. Ako predchádzať bolesti krížov?

Existuje mnoho spôsobov, ako predchádzať bolesti krížov. Niektoré z najúčinnejších spôsobov zahŕňajú [4]:

Správne držanie tela

Správne držanie tela môže pomôcť zabrániť nadmernému zaťaženiu chrbtice a bedrových kĺbov, čo môže viesť k bolesti krížov. Uistite sa, že držíte hlavu rovno, ramená späť a brucho pevne.

Správne zdvíhanie ťažkých predmetov

Ak zdvíhate ťažké predmety, uistite sa, že to robíte správne. Nikdy nezdvíhajte ťažké predmety s ohnutými kolenami a chrbtom, držte sa na to rovno a zdvíhajte s pomocou svalov nôh.

Správne sedenie

Keď sedíte, uistite sa, že máte podporu chrbta a bedier. Použite stoličku s opierkou a nastaviteľnou výškou sedadla, aby ste si mohli nastaviť správne držanie tela.

Pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb môže pomôcť posilniť svaly a zlepšiť držanie tela, čím sa predchádza nadmernému zaťaženiu chrbtice a bedrových kĺbov. Cvičte aspoň 30 minút denne.

Vyhnite sa dlhému sedeniu

Dlhé sedenie môže spôsobiť svalové napätie v oblasti chrbta a bedrových kĺbov, čo môže viesť k bolesti krížov. Ak musíte sedieť dlho, urobte prestávky a urobte niekoľko cvikov na uvoľnenie svalov.

Kontrolujte si svoju váhu

Nadváha môže spôsobiť nadmerné zaťaženie chrbtice a bedrových kĺbov, čo môže viesť k bolesti krížov. Kontrolujte svoju váhu a udržujte ju v zdravom rozmedzí.

Spinalna stenoza

Záver

Bolesť krížov môže byť veľmi nepríjemným a obmedzujúcim stavom, ktorý môže mať vplyv na váš každodenný život. Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť bolesti krížov a predchádzať jej.

Cvičenie, fyzikálna terapia, chiropraktika, masáže a zmeny životného štýlu môžu všetky pomôcť zmierniť bolesť krížov. Pravidelný pohyb, správne zdvíhanie ťažkých predmetov, správne držanie tela, kontrola váhy a vyhýbanie sa dlhému sedeniu sú všetky dôležité kroky, ktoré môžu pomôcť zabrániť bolesti krížov.

Nezabúdajte, že v prípade silnej a dlhodobej bolesti krížov je dôležité navštíviť lekára, ktorý vám môže predpísať účinnú liečbu.

Časté otázky o bolesti krížov

1. Aké cviky môžu pomôcť pri bolesti krížov?

Niektoré cviky, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť krížov zahŕňajú cvičenie podložky, cvičenie na posilnenie brucha a chrbta, a jógu.

2. Aké zmeny životného štýlu môžu pomôcť zmierniť bolesť krížov?

Niektoré zmeny životného štýlu, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť krížov zahŕňajú pravidelný pohyb, správne držanie tela, kontrolu váhy a vyhýbanie sa dlhému sedeniu.

3. Aké sú príznaky bolesti krížov?

Niektoré príznaky bolesti krížov zahŕňajú bolesť v dolnej časti chrbta, bolesť pri zdvíhaní predmetov, obmedzenú pohyblivosť a napätie svalov v oblasti krížov.

4. Ako môže chiropraktika pomôcť pri bolesti krížov?

Chiropraktika môže pomôcť pri bolesti krížov tým, že pomáha korektne zarovnať chrbticu a bedrové kĺby, čo môže zmierniť bolesť a napätie.

5. Je bolesť krížov nebezpečná pre zdravie?

Bolesť krížov môže byť nepríjemná a obmedzujúca, ale väčšinou nie je nebezpečná pre zdravie. V prípade silnej a dlhodobej bolesti krížov je však dôležité navštíviť lekára, ktorý vám môže predpísať účinnú liečbu.

Zdroje:

1. "Low Back Pain: Symptoms, Causes, and Treatment" [online]. Spine-Health. Dostupné na: Lower Back Pain Symptoms, Diagnosis, and Treatment | Spine-health [citované 12. 4. 2023].

2. "Back pain" [online]. Mayo Clinic. Dostupné na: Back pain - Symptoms and causes - Mayo Clinic [citované 12. 4. 2023].

3. "Pain, pain go away: Back pain causes, solutions" [online]. Mayo Clinic health System. Dostupné na: Back pain causes and solutions - Mayo Clinic Health System [citované 12. 4. 2023].

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

  

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/