Hallux valgus (vybočený palec): Príznaky, príčiny a liečba

 
Hallux valgus je deformácia, pri ktorej dochádza k vybočeniu palca nohy od svojej normálnej pozície. Tento stav sa najčastejšie vyskytuje u žien a môže byť sprevádzaný bolesťou, opuchom a problémami pri chôdzi.
 

Mnohí ľudia s hallux valgus uprednostňujú nosenie širokých a pohodlných topánok, aby sa minimalizovalo nepohodlie.

V tomto článku sa dočítate:

1. Čo je Hallux Valgus?

Hallux valgus je ortopedická deformácia, pri ktorej sa palec nohy odchyľuje od prirodzenej pozície [1]. V dôsledku toho sa palec dotýka alebo pritlačuje na susedné prsty, čo vedie k nepríjemným symptómom. Tento stav môže postihovať jednu alebo obe nohy.

2. Príčiny Hallux Valgus

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku hallux valgus. Jedným z hlavných faktorov je genetická predispozícia, čo znamená, že ak máte v rodine niekoho s hallux valgus, máte väčšiu pravdepodobnosť, že ho budete mať aj vy.

Ďalšie faktory zahŕňajú nesprávnu obuv, ako sú tesné a úzke topánky a opakované traumy alebo zranenia nohy [2].

3. Príznaky a diagnostika

Príznaky hallux valgus sa môžu líšiť v závislosti od závažnosti deformácie. Medzi najbežnejšie symptómy patrí bolesť a opuch v oblasti palca nohy, ťažkosti pri nosení topánok, zmeny tvaru palca a problémy s pohybom.

Hallux

4. Liečba Hallux valgus

Liečba hallux valgus závisí od závažnosti príznakov a deformácie. Existujú rôzne možnosti liečby, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a obnoviť normálnu funkciu nohy [3].

I.) Nechirurgická liečba

V miernejších prípadoch hallux valgus môže byť účinná nechirurgická liečba. Tá zahŕňa:

 1. Zmena obuvi: Nosenie pohodlných topánok s dostatočným priestorom pre prsty a širšou prednou časťou môže zmierňovať nepohodlie.

 2. Podporné vložky: Použitie ortopedických vložiek alebo oblúkových podporných vložiek môže pomôcť udržať správnu polohu chodidla a zmierniť tlak na palec.

 3. Fyzikálna terapia: Cvičenie a preťahovanie súčasných svalov a väzov môže pomôcť posilniť nohu a zlepšiť jej stabilitu.

 4. pritizápalové lieky: Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) alebo lokálne lieky na zníženie bolesti môžu byť odporúčané na zmiernenie bolesti a zápalu.

II.) Chirurgická liečba

V prípade vážnejších prípadov hallux valgus môže byť nevyhnutná chirurgická liečba. Niektoré z možností chirurgickej liečby zahŕňajú:

 1. Oprava kĺbu palca: Počas tohto zákroku sa odstráni časť kosti alebo väzov, ktoré spôsobujú deformáciu. Potom sa kĺb palca ustáli pomocou skrutiek, klincov alebo iných fixačných materiálov.

 2. Artroplastika: Pri tejto metóde sa odstráni poškodená časť kĺbu a nahradí sa implantátom, aby sa obnovila normálna funkcia kĺbu.

 3. Osteotómia: Osteotómia je postup, pri ktorom sa kosti v blízkosti palca nohy zmenia alebo upravia, aby sa zlepšila poloha palca.

Rehabilitácia a obnova

Po chirurgickom zákroku je dôležitá rehabilitácia a obnova, aby sa dosiahli optimálne výsledky. Fyzikálna terapia, cvičenia na posilnenie a preťahovanie, ako aj postupné zvyšovanie zaťaženia nohy môžu byť súčasťou rehabilitačné [4]

Rehabilitačný proces po chirurgickej liečbe hallux valgus zahŕňa:

 1. Ochrana a imobilizácia: Po zákroku môže byť na nohu aplikovaný obväz alebo ortéza na ochranu a stabilizáciu. Lekár vám tiež môže odporučiť ortopedickú obuv.

 2. Fyzikálna terapia: Fyzikálna terapia je dôležitou súčasťou rehabilitačného procesu. Profesionálny terapeut vám môže ukázať cvičenia na posilnenie nohy, preťahovanie svalov a zlepšenie pohyblivosti kĺbov.

 3. Postupné zaťažovanie: Počas rehabilitácie je dôležité postupne zaťažovať nohu, aby sa postupne obnovila jej sila a stabilita. Terapeut vám pomôže navrhnúť vhodný plán zvyšovania aktivity a zaťaženia.

 4. Dodržiavanie odporúčaní lekára: Je dôležité dodržiavať všetky pokyny a odporúčania od lekára a rehabilitačného tímu. Pravidelné kontroly a sledovanie pokroku sú dôležité pre úspešnú rehabilitáciu.

ploche nohy 2

5. Prevencia a starostlivosť o seba

Hoci hallux valgus nie je vždy možné úplne predchádzať, existujú určité opatrenia, ktoré môžete prijať na zníženie rizika jeho vzniku [5]:

 1. Výber vhodnej obuvi: Noste pohodlné topánky s dostatočným priestorom pre prsty a širšou prednou časťou, ktorá neobmedzuje pohyb palcov.

 2. Nosenie ortopedických vložiek: V prípade potreby použite ortopedické vložky na podporu správnej polohy nohy a zmiernenie tlaku na palec.

 3. Cvičenie a posilňovanie: Pravidelné cvičenie a posilňovanie svalov nohy môže pomôcť udržiavať ich silu a flexibilitu.

 4. Vyhnite sa nadmernému zaťaženiu nohy: Sledujte svoju fyzickú aktivitu a vyhnite sa nadmernému zaťaženiu nohy, čo môže prispievať k deformácii.

6. Najčastejšie otázky na hallux valgus

1. Aké sú príznaky hallux valgus?

Príznaky hallux valgus zahŕňajú bolesť, opuch a deformáciu palca nohy. Môže sa tiež vyskytnúť problém pri nosení topánok a obmedzenie pohybu.

2. Je možné hallux valgus liečiť bez chirurgického zákroku?

V niektorých prípadoch môže byť možná nehirurgická liečba hallux valgus. Zmena obuvi, ortopedické vložky a fyzikálna terapia môžu pomôcť zmierniť symptómy.

3. Ako dlho trvá rehabilitácia po chirurgickom zákroku hallux valgus?

Dĺžka rehabilitácie po chirurgickom zákroku závisí od typu a závažnosti operácie. Zvyčajne sa vyžaduje niekoľko týždňov na obnovu.

4. Aké sú možné komplikácie hallux valgus?

Medzi možné komplikácie hallux valgus patrí infekcia, krvácanie, zlomenina kosti a neúspech chirurgického zákroku.

5. Môže sa hallux valgus vrátiť po liečbe?

Aj keď je možné dosiahnuť zlepšenie a úľavu od príznakov hallux valgus, niektorí ľudia môžu mať recidivujúce symptómy alebo deformáciu aj po liečbe.

Záver

Hallux valgus, alebo vybočený palec, je ortopedické ochorenie, ktoré môže spôsobiť bolesť, opuch a deformáciu palca nohy. Liečba závisí od závažnosti a môže zahŕňať nehirurgické metódy, chirurgický zákrok a rehabilitáciu. Dodržiavanie odporúčaní lekára, starostlivosť o seba a vhodné opatrenia môžu pomôcť zvládnuť tento stav a zmierniť jeho príznaky.

Zdroje:

 1. Mayo Clinic - https://www.mayoclinic.org/ Mayo Clinic je renomovaná americká zdravotnícka organizácia, ktorá poskytuje spoľahlivé a dôveryhodné informácie o rôznych zdravotných podmienkach vrátane hallux valgus. Ich stránka obsahuje odborné články, príznaky, liečbu a ďalšie užitočné informácie.

 2. WebMD - https://www.webmd.com/ WebMD je populárny zdroj zdravotných informácií, ktorý ponúka širokú škálu tém. Na ich stránke nájdete informácie o príznakoch, diagnostike, liečbe a prevencii hallux valgus. Má tiež informácie o možných komplikáciách a spôsoboch starostlivosti o nohy.

 3. American Orthopaedic Foot & Ankle Society - https://www.aofas.org/ AOFAS je americká ortopedická spoločnosť zameraná na pohybové ústrojenstvo dolných končatín. Na ich webovej stránke nájdete spoľahlivé informácie o hallux valgus, vrátane diagnózy, liečby, chirurgických možností a rehabilitácie. Obsahuje aj články a príručky pre pacientov.

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.