Bolesť rúk: Príznaky, príčiny a liečba

 

Bolesť rúk je stav, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi a podmienkami. Môže sa prejaviť ako akútna bolesť spôsobená zranením alebo ako chronická bolesť spojená s ochoreniami ako je artritída.

Je dôležité rozumieť príčinám bolesti rúk, aby ste mohli zvoliť vhodnú liečbu a zmierniť nepohodlie.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Porozumenie bolesti rúk

Predtým, ako sa pozrieme na konkrétne príčiny bolesti rúk, je dôležité pochopiť štruktúru rúk a spôsob ako fungujú. Ruky sú zložitá časť ľudského tela obsahujúca mnoho kostí, kĺbov, šliach, svalov a nervov [1].

Ich správne fungovanie je dôležité pre vykonávanie rôznych činností, od jednoduchých úkonov ako je držanie predmetov až po jemné pohyby prstov.

2. Časté príčiny bolesti rúk

2.1 Artritída

Artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré môže postihnúť aj kĺby rúk. Spôsobuje opuch, bolesť a obmedzenie pohybu. Reumatická artritída, dnavá artritída a osteoartritída sú niektoré z najbežnejších foriem artritídy, ktoré môžu spôsobiť bolesť rúk.

2.2 Karpálny tunelový syndróm

Karpálny tunelový syndróm je stav, pri ktorom dochádza k stlačeniu nervu v karpálnom tuneli na vnútornej strane zápästia. Tento syndróm môže spôsobiť bolesť, brnenie a slabosť v rukách a prstoch.

Často sa vyskytuje u ľudí, ktorí vykonávajú opakujúce sa pohyby rúk, ako sú dlhodobé písanie na klávesnici alebo používanie nástrojov.

2.3 Tendinitída

Tendinitída je zápal šliach, ktorý môže postihnúť aj šľachy v rukách. Tento stav je často spôsobený nadmerným opakovaním určitého pohybu, čo vedie k opotrebovaniu šliach a vzniku bolesti. Typickými príznakmi tendinitídy sú bolesť pri pohybe, opuch a obmedzenie pohybu v postihnutej oblasti.

2.4 Poranenie alebo trauma

Bolesť rúk môže byť tiež spôsobená poranením alebo traumou. Napríklad zlomeniny, vyvrtnutia alebo natiahnutia môžu spôsobiť bolesť a obmedziť pohyb rúk. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pri akomkoľvek vážnom poranení rúk.

osteoartroza bioliek

3. Príznaky bolesti rúk

Príznaky bolesti rúk sa môžu líšiť v závislosti od príčiny. Niektoré bežné príznaky, ktoré môžu sprevádzať bolesť rúk, sú [2]:

3.1 Stuhnutosť a opuch

Stuhnutosť a opuch rúk sú častými príznakmi bolesti rúk. Ruky môžu byť citlivé na dotyk a pohyb. Opuch môže byť spôsobený zápalom alebo nadbytkom tekutiny v tkanivách.

3.2 Brnenie a mravenčenie

Bolesť rúk môže sprevádzať aj brnenie a mravenčenie, čo môže naznačovať problémy s nervami. Tieto príznaky sa často vyskytujú pri karpálnom tunelovom syndróme a iných podobných stavoch.

3.3 Slabosť a znížená sila stisku

Ak máte problémy so stiskom predmetov, môže to byť príznakom bolesti rúk. Tento príznak je často spôsobený svalovým alebo šľachovým poškodením.

Parkinson_bioliek

4. Diagnostika bolesti rúk

Ak trpíte bolesťou rúk, je dôležité podstúpiť diagnostické testy na určenie príčiny. Tu sú niektoré bežné metódy diagnostiky bolesti rúk:

4.1 Zdravotná anamnéza a fyzikálny vyšetrenie

Pri vyšetrení lekár zhromažďuje informácie o vašej zdravotnej histórii a vykonáva fyzikálne vyšetrenie rúk. To mu pomôže lepšie pochopiť príznaky a vyhodnotiť možné príčiny bolesti.

4.2 Obrazové testy

Obrazové testy, ako napríklad röntgenové snímky, magnetická rezonancia alebo ultrazvuk, sa používajú na vizualizáciu štruktúr rúk a identifikáciu prípadných abnormalít.

4.3 Krvné testy

V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť krvné testy na vylúčenie zápalových ochorení alebo iných systémových chorôb, ktoré by mohli spôsobovať bolesť rúk.

5. Liečba bolesti rúk

Liečba bolesti rúk závisí od príčiny a závažnosti. Tu sú niektoré možnosti liečby [3]:

5.1 Lieky

Lieky proti bolesti a protizápalové lieky môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal v rukách. V niektorých prípadoch môžu byť predpísané aj lieky na relaxáciu svalov alebo lieky na zmiernenie zápalu pri artritíde.

5.2 Fyzikálna terapia

Fyzikálna terapia, vrátane cvičení na posilnenie a rozvoj rúk a šliach, môže pomôcť zlepšiť pohyblivosť a zmierniť bolesť. Terapeut môže tiež používať metódy ako je tepelná terapia alebo masáže na uvoľnenie svalov a zlepšenie prietoku krvi.

5.3 Chirurgický zákrok

V prípade vážnejších prípadov bolesti rúk, keď iné metódy neprinášajú úľavu, môže byť potrebný chirurgický zákrok. Operácia sa môže vykonávať na opravu poškodených kĺbov, šliach alebo iných štruktúr v rukách.

Záver

Bolesť rúk môže byť závažným problémom, ktorý ovplyvňuje každodenný život. Je dôležité porozumieť príčinám, príznakom a liečbe bolesti rúk. Ak trpíte chronickou bolesťou rúk, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc a konzultovať s odborníkom na ruky.

6. Časté otázky o bolesti rúk

1. Môže bolesť rúk súvisieť s artritídou?

Áno, bolesť rúk je častým príznakom artritídy. Rôzne formy artritídy môžu postihnúť kĺby v rukách a spôsobiť bolesť, opuch a obmedzenie pohybu.

2. Je možné prevencia bolesti rúk?

Prevencia bolesti rúk zahŕňa dodržiavanie zdravého životného štýlu, vyhýbanie sa nadmernému opakovanému zaťaženiu rúk a pravidelné cvičenie na udržanie sily a flexibility rúk.

3. Aké cvičenia môžu pomôcť zmierniť bolesť rúk?

Cvičenia na rozvoj sily, flexibility a koordinácie rúk a prstov môžu pomôcť zmierniť bolesť rúk. Patria sem napríklad stláčanie loptičky, otváranie a zatváranie rúk alebo rotácie zápästia.

4. Aké sú typické príznaky karpálneho tunelového syndrómu?

Typické príznaky karpálneho tunelového syndrómu zahŕňajú bolesť, brnenie a slabosť v rukách a prstoch. Tieto príznaky sa najčastejšie prejavujú v noci alebo pri opakovaných pohyboch rúk.

5. Kedy by som mal vyhľadať lekársku pomoc pri bolesti rúk?

Ak máte silnú a dlhotrvajúcu bolesť rúk, obmedzenie pohybu, závažné opuchy alebo príznaky, ktoré sa nezlepšujú, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Lekár vám môže poskytnúť správnu diagnózu a liečbu na zmiernenie bolesti a obnovenie funkčnosti rúk.

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 

Zdroje:

1. "What’s Causing My Hand Pain?" Healthline [online]: Pain in Hand: 10 Possible Causes (healthline.com)

2. "Hand pain" NHS [online]: Hand pain - NHS (www.nhs.uk)

3. "Hand pain and problems" Johns Hopkins Medicine [online]: Hand Pain and Problems | Johns Hopkins Medicine

Foto: