Bolesť ramena: Ako sa jej zbaviť a predchádzať jej

 

Bolesť ramena môže byť veľmi nepríjemným a obmedzujúcim pocitom, ktorý môže viesť k zhoršeniu kvality života. Je to bežný problém, ktorý sa často vyskytuje u ľudí všetkých vekových kategórií.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Hlavné príčiny bolesti ramien

Existuje mnoho príčin bolesti ramien. Niektoré z najbežnejších príčin zahŕňajú [1]:

a) Zranenia

Zranenia ramena môžu byť spôsobené pádom, úderom alebo nárazom na rameno. Môžu sa tiež vyskytnúť pri športe, najmä pri kontaktných športoch, ako je futbal alebo hokej.

b) Nadmerné zaťaženie

Nadmerné zaťaženie ramena môže viesť k zápalu šliach alebo kapsuly, ktorá obklopuje kĺb. To môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu v ramene.

c) Ochorenia kĺbov

Niektoré ochorenia kĺbov, ako je artritída, môžu spôsobiť bolesť v ramene. To sa môže vyskytnúť v dôsledku zápalu kĺbov alebo pretrvávajúcej záťaže na kĺboch.

d) Svalové kŕče

Svalové kŕče môžu byť spôsobené nedostatočným rozcvičením, zlou polohou alebo dlhodobým sedením v nevhodnej polohe. To môže viesť k bolesti v ramene.

bolest_ramena 3

2. Ako sa zbaviť bolesti ramien

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete zbaviť bolesti ramien [2]:

a) Odpočinok

Odpočinok je dôležitým prvkom liečby bolesti ramien. Zabezpečte si dostatok spánku a vyhnite sa činnostiam, ktoré môžu spôsobiť bolesť v ramene.

b) Ľadovanie

Ľadovanie je účinný spôsob zmierňovania bolesti v ramene. Zabaľte si ľad do uteráka a aplikujte na postihnuté miesto niekoľkokrát denne po dobu 15 až 20 minút.

c) Fyzioterapia

Fyzioterapia môže byť užitočná pri liečbe bolesti ramien. Fyzioterapeutické cvičenia môžu pomôcť zlepšiť flexibilitu a posilniť svaly v oblasti ramena.

d) Lieky proti bolesti

Lieky proti bolesti, ako je napríklad ibuprofen, môžu pomôcť zmierňovať bolesť v ramene. Avšak, je dôležité sa pred užívaním akýchkoľvek liekov poradiť s lekárom.

e) Akupunktúra

Akupunktúra je alternatívna terapia, ktorá môže pomôcť zmierňovať bolesť v ramene. Táto terapia zahŕňa vpichovanie ihličiek do určitých bodov tela na zlepšenie krvného obehu a uvoľnenie svalov.

bolest ramena 2_1

3. Ako predchádzať bolesti ramien

Existuje niekoľko spôsobov, ako predchádzať bolesti ramien [3]:

a) Správna poloha pri práci

Dôležité je udržiavať správnu polohu sedenia pri práci na počítači alebo pri iných činnostiach, ktoré vyžadujú dlhodobé sedenie. Mali by ste si tiež zabezpečiť dostatok prestávok.

b) Rozcvičenie pred športom

Pred športom je dôležité sa dobre rozcvičiť, aby sa predišlo zraneniam a svalovým kŕčom.

c) Správna výživa

Správna výživa môže pomôcť udržiavať zdravé kĺby a svaly. Mali by ste sa snažiť jesť potraviny s vysokým obsahom bielkovín a vitamínov, ktoré podporujú zdravie kĺbov.

d) Pravidelné cvičenie

Pravidelné cvičenie môže pomôcť udržiavať svaly a kĺby v dobrej kondícii a predchádzať bolesti ramien.

Záver

Bolesť ramien môže byť nepríjemným pocitom, ktorý môže obmedziť vašu schopnosť vykonávať bežné denné činnosti. Je dôležité prijať preventívne opatrenia, ako je správna poloha sedenia pri práci, rozcvičenie pred športom, správna výživa a pravidelné cvičenie, aby sa predišlo vzniku bolesti ramien.

Ak sa vám však bolesť v ramene stále vyskytuje, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, aby sa predišlo vážnejším komplikáciám.

4. Často kladené otázky pri bolesti ramena

1. Aké sú najbežnejšie príčiny bolesti ramien?

Najbežnejšie príčiny bolesti ramien zahŕňajú zranenia, ako je natiahnutie alebo trhnutie svalu, tendinitída a artritída.

2. Ako dlho by som mal čakať, kým navštívim lekára, ak sa mi stále vyskytuje bolesť ramien?

Ak sa bolesť ramien stále vyskytuje, aj keď sa snažíte liečiť ju doma, mali by ste sa obrátiť na lekára. Ten vám môže poskytnúť presnejšiu diagnózu a navrhnúť vhodnú liečbu.

3. Ako funguje akupunktúra pri liečbe bolesti ramien?

Akupunktúra stimuluje nervové dráhy a uvoľňuje svaly, čím môže pomôcť zmierňovať bolesť v ramene.

4. Aké cvičenia môžem robiť na zmiernenie bolesti ramien?

Existuje mnoho cvičení, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť ramien, ako je napríklad cvičenie s činkami, cvičenie s gumou alebo cvičenie s loptou.

5. Ako môže správna výživa pomôcť pri bolesti ramien?

Správna výživa môže pomôcť udržiavať zdravé kĺby a svaly. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín a vitamínov môžu podporovať zdravie kĺbov a svalov.

Zdroje: 

1. "Shoulder pain" Mayo Clinic,  https://www.mayoclinic.org [citované 28.4.2023]

2. "Shoulder pain" WebMD, https://www.webmd.com [citované 28.4.2023]

3. "Shoulder pain" NHS, https://www.nhs.uk [citované 28.4.2023]

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.