Bolesť svalov: Príčiny, liečba a tipy ktoré musíte poznať

 

Bolesť svalov môže byť frustrujúca a obmedzujúca. Mnohí ľudia ju pociťujú po náročnej fyzickej aktivite, ale niektorí ju môžu mať aj bez zjavného dôvodu.

Ak sa bolesť svalov stáva častou alebo pretrvávajúcou, môže byť potrebné vyhľadať lekára. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z možných príčin bolesti svalov a spôsoby, ako sa s ňou vysporiadať.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Príčiny bolesti svalov

Hlavné príčiny svalovej bolesti zahŕňajú široké spektrum faktorov, od psychického napätia po fyzickú záťaž. Identifikácia týchto príčin je kľúčová pre efektívnu prevenciu a liečbu.

I. Stres

Telo reaguje na psychický stres zníženou schopnosťou odolávať infekciám, čo môže viesť k bolestiam svalov. Symptómy zahrnujú zrýchlené srdcové tepy, zvýšený krvný tlak, bolesti hlavy, nevoľnosť a bolesti na hrudi.

Zmiernenie stresu môže byť dosiahnuté prostredníctvom praktizovania relaxačných metód a minimalizáciou stresových faktorov.

II. Výživové nedostatky

Správna výživa je nevyhnutná pre zdravie svalov, pričom nedostatok vitamínu D je častou príčinou svalových bolestí. Tento vitamín je dôležitý pre absorpciu vápnika a jeho nedostatok môže viesť k poklesu hladiny vápnika v krvi, čo môže mať negatívny vplyv na svaly, kosti a ďalšie telesné systémy.

III. Dehydratácia

Nedostatočný príjem tekutín môže spôsobiť bolesti svalov, keďže voda je esenciálna pre správne fungovanie tela. Dehydratácia zasahuje základné funkcie ako sú dýchanie a trávenie, preto je dôležité prijímať dostatok vody, obzvlášť v teplom počasí, alebo počas fyzickej aktivity.

IV. Poranenia 

Natiahnutie alebo vytknutie svalu môže spôsobiť bolesti a nepohodlie. Ľahké poranenia často nevyžadujú lekársku starostlivosť, avšak je dôležité dopriať si dostatok odpočinku a používať príslušné liečebné metódy. Pri vážnejších poraneniach, ktoré limitujú pohyb alebo neustupujú, je odporúčaná návšteva lekára.

V. Nedostatok spánku

Kvalitný spánok je nevyhnutný pre regeneráciu tela. Jeho nedostatok môže mať za následok bolesti svalov a zníženú schopnosť koncentrácie a vykonávania denných úloh.

VI. Nadmerná fyzická aktivita

Intenzívna alebo nezvyčajná fyzická aktivita môže spôsobiť svalovú bolesť. Prevencia zahŕňa adekvátne zahriatie pred cvičením, postupné zvyšovanie intenzity tréningu a adaptáciu na nové typy cvičení.

bolest krizov_1

2. Aké choroby môžu spôsobiť bolesť svalov?

Niekedy bolesti svalov signalizujú viac než len únavu, alebo svalovú záťaž. Existuje množstvo zdravotných ochorení, ktoré môžu byť za týmito symptómami skryté.

I. Infekcie dýchacích ciest, ako je chrípka

Toto vírusové ochorenie môže vyvolať nielen horúčku a únavu, ale aj rozsiahle svalové bolesti, najmä v oblasti chrbta a končatín. Väčšina symptómov sa zlepší do týždňa, no pri dlhotrvajúcich ťažkostiach je dôležitá lekárska konzultácia.

II. Hypotyreóza

Toto ochorenie, pri ktorom štítna žľaza nevyrába dostatok hormónov, môže vyvolávať bolesti svalov a kĺbov, opuchy a celkovú citlivosť. Prostredníctvom krvných testov možno tento problém identifikovať a vhodne liečiť substitučnou terapiou.

III. Problém s prietokom krvi

Bolesti končatín spôsobené nedostatočným prietokom krvi, môžu byť predzvesťou arteriosklerózy. Pocit bolesti pri cvičení, ktorý postupne prechádza do bolesti pri pokoji, vyžaduje lekársku pozornosť.

IV. Autoimunitné ochorenia

Polymyozitída a dermatomyozitída sú príkladmi ochorení, pri ktorých imunitný systém útočí na vlastné svalové tkanivo, čo vyvoláva bolesti a zápaly. Liečba sa zameriava na potlačenie imunitného systému a zmierňovanie symptómov.

V. Reumatoidná artritída

Toto autoimunitné ochorenie ovplyvňuje kĺby a okolité tkanivo, spôsobuje bolesti, opuchy a deformácie kĺbov. Integrovaný prístup zahŕňajúci lieky a fyzikálnu terapiu môže príznaky zmierniť.

VI. Fibromyalgia

Ochorenie charakterizované rozsiahlymi bolesťami svalov a kĺbov, únavou a poruchami spánku. Terapia zahŕňa medikamentóznu liečbu, cvičenia a techniky na zlepšenie spánku.

VII. Vaskulárne ochorenia

Polymyalgia rheumatica je zápalové ochorenie postihujúce staršie osoby, ktoré môže viesť k vážnym komplikáciám, ak nie je včas diagnostikované a liečené.

VIII. Infekčné ochorenia

Lymská borelióza prenášaná kliešťami, spôsobuje okrem iného aj svalové bolesti. Rýchla diagnostika a antibiotická terapia sú kľúčové pre úspešnú liečbu.

IX. Chronický únavový syndróm

Toto ochorenie spôsobuje extrémnu únavu a svalové bolesti, ktoré sa nezlepšujú odpočinkom. Prístup k liečbe je multidisciplinárny.

X. Lieky

Niektoré lieky ako napríklad statíny, môžu mať vedľajší účinok v podobe svalových bolestí. V takých prípadoch je dôležitá kontaktovať ošetrujúceho lekára.

bolest ruk

3. Symptómy bolesti svalov

Bolesť svalov môže byť sprevádzaná radom symptómov, ktoré poskytujú dôležité indície o jej príčine a závažnosti. Pozorovanie týchto príznakov môže pomôcť určiť, kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

 • Stuhnutosť a slabosť: Tieto príznaky môžu naznačovať preťaženie svalu, alebo počiatočnú fázu zápalového procesu. Ak sa stuhnutosť a slabosť vyskytujú v určitej oblasti, môže to byť výsledkom lokálneho zranenia, alebo špecifickej fyzickej aktivity.

 • Horúčka: Vysoká teplota v kombinácii s bolesťami svalov často signalizuje infekčný, alebo zápalový proces v tele. Môže to byť prejavom vírusovej infekcie, ako je chrípka, alebo závažnejšieho autoimunitného ochorenia.

 • Závraty: Tento príznak môže súvisieť s dehydratáciou, infekciou alebo inými systémovými príčinami. V kombinácii s bolesťami svalov môže naznačovať rozsiahlejšie postihnutie tela.

 • Sťažené dýchanie: Ak sprevádza bolesť svalov, je to vážny príznak, ktorý môže naznačovať komplikácie ako sú zápal pľúc, srdcové problémy alebo závažné infekcie a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc.

 • Vyrážka: Vyrážka alebo iné kožné prejavy môžu byť dôkazom infekčného ochorenia (napr. Lymská borelióza), alergickej reakcie alebo autoimunitného ochorenia (napr. dermatomyozitída).

 • Príznaky infekcie: Začervenanie, opuch a lokálne teplo sú klasické znaky infekcie, ktoré si v kombinácii s bolesťou svalov vyžadujú lekársku pozornosť. Mohlo by ísť o bakteriálnu infekciu vyžadujúcu antibiotickú terapiu.

Je dôležité byť pozorný k týmto príznakom, pretože môžu signalizovať potrebu urgentnej lekárskej intervencie. Pri akomkoľvek neistom príznaku alebo v prípade, že symptómy pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je nevyhnutné obrátiť sa na zdravotníckeho odborníka.

Tento prístup zabezpečuje, že príčiny bolesti svalov a súvisiace symptómy budú správne diagnostikované a liečené.

bazalny metabolizmus

4. Liečba bolesti svalov

Liečba bolesti svalov zahŕňa širokú škálu postupov, od domácich metód po profesionálnu lekársku starostlivosť. Efektívne postupy môžu pomôcť nielen zmierňovať nepohodlie, ale aj predchádzať jeho opätovnému výskytu.

Domáce metódy na zmiernenie bolesti svalov:

 • Odpočinok: Dôležitým krokom k zotaveniu je dať postihnutým svalom čas na odpočinok a regeneráciu.

 • Protizápalové lieky: Voľnopredajné lieky môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal.

 • Chladová terapia: Aplikácia ľadu na postihnutú oblasť môže redukovať zápal a bolesť.

 • Strečing: Jemné natiahnutie svalov môže uvoľniť napätie a podporiť zotavenie.

 • Obmedzenie náročnej aktivity: Dočasné obmedzenie aktivít, ktoré môžu zvyšovať svalové napätie, zabezpečí lepšie podmienky pre regeneráciu.

 • Relaxačné techniky: Praktiky ako jóga alebo meditácia môžu efektívne odbúrať stres, čo má priaznivý vplyv na zmiernenie svalového napätia.

Kedy je čas navštíviť lekára

Niekedy môže byť bolesť svalov signálom vážnejšieho zdravotného problému. Je dôležité vedieť, kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc:

 • Ak bolesť svalov pretrváva dlhšie ako niekoľko dní napriek domácej liečbe.

 • V prípade nevysvetliteľnej intenzívnej bolesti svalov.

 • Ak je bolesť sprevádzaná vyrážkou, zvýšenou teplotou, alebo inými znepokojujúcimi symptómami.

 • Ak sa bolesť objaví po uhryznutí kliešťom alebo je sprevádzaná zčervenaním a opuchom.

 • V prípade náhlej zmeny zdravotného stavu spojenej s bolesťou svalov.

Prevencia bolesti svalov

Prevencia je kľúčom k udržaniu svalov v dobrom stave a minimalizácii rizika bolesti:

 • Rozcvička: Začlenenie rozcvičky do tréningu môže znížiť riziko svalového napätia.

 • Hydratácia: Dostatočný príjem tekutín, najmä počas aktívnych dní, je nevyhnutný pre udržanie svalovej funkcie.

 • Pravidelný pohyb: Udržiavanie aktívneho životného štýlu podporuje svalový tonus a zdravie.

 • Ergonómia pracoviska: Správne nastavenie pracovného prostredia môže znížiť riziko svalového napätia.

5. najčastejšie otázky o bolesti svalov

1. Čo spôsobuje bolesť svalov?

Bolesť svalov môže byť vyvolaná rôznymi faktormi, vrátane nadmerného fyzického namáhania, stresu, dehydratácie, nedostatku spánku, nutričných deficitov (napr. nedostatok vitamínu D), infekčných ochorení (ako sú chrípka alebo COVID-19), autoimunitných ochorení (napr. polymyozitída alebo reumatoidná artritída) a ako vedľajší účinok určitých liekov (napr. statíny). Identifikácia príčiny je kľúčová pre účinnú liečbu a prevenciu.

2. Ako môžem doma liečiť bolesť svalov?

Domáca liečba bolesti svalov zahŕňa odpočinok, hydratáciu, aplikáciu chladu na postihnuté oblasti, jemné natiahnutie a použitie voľnopredajných protizápalových liekov. Relaxačné techniky ako meditácia alebo jóga môžu tiež pomôcť zmierniť stres, ktorý môže prispievať k bolesti svalov. Ak sú bolesti svalov výsledkom nadmerného cvičenia, dôležité je tiež dopriať telu dostatočný čas na regeneráciu.

3. Kedy by som mal s bolesťou svalov navštíviť lekára?

Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak bolesť svalov pretrváva viac ako niekoľko dní bez zjavného dôvodu, je veľmi intenzívna, sprevádza ju vysoká teplota, ťažkosti s dýchaním, vyrážka alebo ak sa bolesť objaví po uhryznutí kliešťom. Taktiež, ak bolesť svalov spôsobuje obmedzenie vo vašej každodennej aktivite, alebo je sprevádzaná inými závažnými symptómami, je návšteva lekára nevyhnutná.

4. Ako môžem predchádzať bolesti svalov?

Prevencia bolesti svalov zahŕňa pravidelnú fyzickú aktivitu, dodržiavanie správnej hydratácie, zabezpečenie adekvátnej nutričnej podpory, dostatočný odpočinok a kvalitný spánok. Pred a po cvičení by malo byť zahrnuté primerané rozcvičenie a ochladenie. V prípade sedavej práce je odporúčané pravidelne meniť polohu a vykonávať krátke strečingové prestávky.

5. Aké sú dlhodobé riešenia pre bolesť svalov?

Dlhodobé riešenie bolesti svalov zahŕňa riešenie základnej príčiny bolesti. To môže znamenať úpravu životného štýlu, vrátane zvýšenej fyzickej aktivity a zlepšenej diéty, liečbu prípadných základných zdravotných stavov, pravidelné vykonávanie svalových posilňovacích a flexibilitných cvičení a v prípade potreby, prispôsobenie pracovného prostredia na zníženie svalového napätia. V niektorých prípadoch môže byť potrebná aj fyzikálna terapia alebo profesionáln

Záver

Bolesti svalov môžu byť častým javom, najmä u aktívnych jedincov, alebo tých, ktorí začínajú nový druh fyzickej aktivity. Vždy je dôležité počúvať signály tela a prijať opatrenia na prevenciu alebo zmiernenie bolesti.

 

Zdroje:

 1. Muscle Pain [online]. Clevelend Clinic. Dostupné z: Muscle Pain: Causes, Symptoms, Treatment, Prevention (clevelandclinic.org) [citované 20.4.2023]

2. Muscle Pain [online]. Mayo Clinic. Dostupné z: Muscle pain Causes - Mayo Clinic [citované 20.4.2023]

3. What You Need to Know About Muscle Aches and Pains [online] Healthline. Dostupné z Muscle Pain: Causes, Treatments, and Prevention (healthline.com) [citované 2.4.2023]

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/