Bolesť svalov: Možné príčiny a liečba

 

Bolesť svalov môže byť frustrujúca a obmedzujúca. Mnohí ľudia ju pociťujú po náročnej fyzickej aktivite, ale niektorí ju môžu mať aj bez zjavného dôvodu.

Ak sa bolesť svalov stáva častou alebo pretrvávajúcou, môže byť potrebné vyhľadať lekára. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z možných príčin bolesti svalov a spôsoby, ako sa s ňou vysporiadať.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Príčiny bolesti svalov

a) Nadmerné namáhanie svalov

Jedným z najbežnejších dôvodov bolesti svalov je nadmerné namáhanie. To môže nastať pri cvičení, kedy sa snažíte dosiahnuť viac, ako je vaše telo schopné uniesť [1].

Nadmerné namáhanie sa môže vyskytnúť aj pri každodenných činnostiach, ako je zdvíhanie ťažkých predmetov alebo dlhodobé sedenie v nevhodnej polohe.

b) Svalová zranenie

Svalové zranenie môže tiež spôsobiť bolesť svalov. To môže nastať pri náhlej zmene smeru alebo pohybu, ktorá môže sval natiahnuť alebo dokonca roztrhnúť. Svalové zranenie môže nastať aj pri páde alebo náraze.

c) Zápaly

Zápaly môžu tiež spôsobiť bolesť svalov. Zápalové ochorenie, ako je artritída alebo lupus, môžu spôsobiť, že svaly sa zapália a spôsobia bolesť. Infekcie môžu tiež spôsobiť zápal svalov, ktorý sa prejaví bolesťou.

d) Ostatné príčiny

Okrem vyššie uvedených príčin môže bolesť svalov nastať aj z iných dôvodov, ako je stres, nedostatok spánku alebo nedostatok vitamínov a minerálov.

bolest krizov_1

2. Liečba bolesti svalov

a) Odpočinok

Ak je bolesť svalov spôsobená nadmerným namáhaním, môže pomôcť jednoduchý odpočinok. Snažte sa vyhnúť sa cvičeniu alebo činnostiam, ktoré spôsobujú bolesť. Prikladanie tepla alebo studených obkladov môže tiež pomôcť zmierňovať bolesť svalov [2].

b) Roztiahnutie svalov

Roztiahnutie svalov pred a po cvičení môže pomôcť zabrániť bolesti svalov a zlepšiť obeh krvi v svaloch. Taktiež môže pomôcť zlepšiť pružnosť a pohyblivosť svalov.

c) Lieky

Niektoré lieky môžu pomôcť zmierňovať bolesť svalov, ako napríklad ibuprofen alebo paracetamol. Avšak, neodporúča sa užívať lieky dlhodobo bez lekárskeho dohľadu.

d) Fyzikálna terapia

Fyzikálna terapia, ako napríklad cvičenie, masáže alebo elektroterapia, môžu pomôcť uvoľniť svaly a zlepšiť krvný obeh. Je to najlepšia voľba pre tých, ktorí trpia chronickou bolesťou svalov.

e) Chirurgické zákroky

V zriedkavých prípadoch môže byť chirurgický zákrok nevyhnutný na liečbu svalových zranení alebo iných ochorení. To však závisí od závažnosti a typu zranenia.

bolest ruk

3. Prevencia bolesti svalov

a) Zahriatie svalov

Pred cvičením sa vždy zahrejte. Pomôže to zvýšiť teplotu tela a krvný obeh, čím sa minimalizuje riziko zranenia a bolesti svalov [3].

b) Správna technika cvičenia

Pri cvičení dávajte pozor na správnu techniku, najmä ak ide o zdvíhanie ťažkých predmetov alebo náročné cviky. Nesnažte sa dosiahnuť viac, ako je vaše telo schopné uniesť.

c) Strava a hydratácia

Zdravá strava a dostatočné množstvo vody môžu pomôcť udržať svaly v dobrej kondícii a zlepšiť celkové zdravie.

bazalny metabolizmus

Kedy navštíviť lekára?

Ak sa bolesť svalov stane neznesiteľnou, alebo trvá dlhšie ako pár dní, mali by ste navštíviť lekára. Taktiež, ak máte bolesť svalov v kombinácii s horúčkou alebo opuchom, mali by ste sa okamžite obrátiť na lekára.

Zhrnutie

Bolesť svalov môže mať rôzne príčiny, od nadmerného namáhania svalov až po zápaly a iné ochorenia. Liečba závisí od príčiny a môže zahŕňať odpočinok, masáž, lieky alebo fyzioterapiu.

Prevencia bolesti svalov zahŕňa zahrievanie pred cvičením, dodržiavanie správnej techniky cvičenia, zdravú stravu a hydratáciu.

4. Často kladené otázky o bolesti svalov

1. Aké sú najbežnejšie príčiny bolesti svalov?

Najbežnejšie príčiny bolesti svalov sú nadmerné namáhanie svalov, zápaly, svalové zranenia a iné ochorenia.

2. Môže bolesť svalov trvať dlhšie ako pár dní?

Áno, bolesť svalov môže trvať aj niekoľko týždňov alebo mesiacov, najmä ak ide o chronickú bolesť.

3. Je bežné, že bolesť svalov sa objavuje po cvičení?

Áno, bolesť svalov po cvičení je bežná. Väčšinou prejde do niekoľkých dní.

4. Kedy by som mal navštíviť lekára kvôli bolesti svalov?

Ak sa bolesť svalov stane neznesiteľnou alebo trvá dlhšie ako pár dní, mali by ste navštíviť lekára. Taktiež, ak máte bolesť svalov v kombinácii s horúčkou alebo opuchom, mali by ste sa okamžite obrátiť na lekára.

5. Pomáha roztiahnutie svalov na prevenciu bolesti svalov?

Roztiahnutie svalov pred a po cvičení môže pomôcť zabrániť bolesti svalov a zlepšiť obeh krvi v svaloch. Taktiež môže pomôcť zlepšiť pružnosť a pohyblivosť svalov.

 

Zdroje:

 

 1. Muscle Pain [online]. Clevelend Clinic. Dostupné z: Muscle Pain: Causes, Symptoms, Treatment, Prevention (clevelandclinic.org) [citované 20.4.2023]

2. Muscle Pain [online]. Mayo Clinic. Dostupné z: Muscle pain Causes - Mayo Clinic [citované 20.4.2023]

3. What You Need to Know About Muscle Aches and Pains [online] Healthline. Dostupné z Muscle Pain: Causes, Treatments, and Prevention (healthline.com) [citované 2.4.2023]

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

  

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/