Voda v kolene: Príčiny, príznaky a liečba

 

Voda v kolene je stav, kedy sa tekutina hromadí v kĺbovej dutine, čo vedie k opuchu a bolesti kolena. Tento stav môže byť spôsobený rôznymi faktormi vrátane zranení, nadmerného cvičenia a ochorení.

V tomto článku sa pozrieme na príčiny, príznaky a liečbu vody v kolene.

V tomto článku sa dočítate:

1. Čo je to voda v kolene?

Voda v kolene je stav, keď sa tekutina hromadí v kĺbovej dutine kolena. Tento stav sa môže vyskytnúť u ľudí všetkých vekových skupín a môže byť spôsobený rôznymi faktormi.

Anatómia kolena

Kolená sú jedným z najväčších kĺbov v tele. Kĺb pozostáva z kostí, chrupaviek, väzov a svalov.

Medzi dvoma hlavnými kosťami kolena sa nachádza kĺbová dutina, ktorá je naplnená tekutinou nazývanou synoviálna tekutina. Táto tekutina pomáha kĺbu pohybovať sa hladko a chráni ho pred opotrebením.

Príznaky

Príznaky vody v kolene môžu zahŕňať [1]:

  • Opuch alebo nafúknutie kolena

  • Bolesť alebo nepríjemné pocity v kolene

  • Stuhnutosť alebo obmedzenie pohybu v kolene

  • Teplo alebo červené sfarbenie kože okolo kolena

  • Zvýšená citlivosť alebo bolesť pri dotyku kolennej oblasti

Beh

2. Príčiny vody v kolene

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť vodu v kolene [2].

a) Zranenia kolena

Ak dôjde k zraneniu kolena, môže to spôsobiť vodu v kolene. Zranenia, ktoré môžu mať za následok vodu v kolene, zahŕňajú zlomeniny, vykĺbenie kolena, alebo poranenie menisku. 

b) Artritída

Artritída je ochorenie kĺbov, ktoré môže spôsobiť vodu v kolene. Reumatoidná artritída, osteoartritída a lupus sú niektoré z druhov artritídy, ktoré môžu mať za následok vodu v kolene.

c) Infekcia

Infekcia kolena môže spôsobiť vodu v kolene. Tento stav sa nazýva bakteriálna artritída a je zvyčajne spôsobená infekciou v kĺbe.

d) Nadmerné cvičenie

Nadmerné cvičenie, najmä opakované nárazy a skoky, môže spôsobiť vodu v kolene. Tento stav sa môže vyskytnúť u športovcov a tanečníkov.

e) Obezita

Obezita môže mať za následok vodu v kolene, pretože zvyšuje zaťaženie kĺbov a môže spôsobiť zápal kĺbov.

bolest_kolena

3. Diagnostika vody v kolene

Ak máte príznaky vody v kolene, mali by ste sa poradiť s lekárom. Lekár môže použiť niekoľko metód na diagnostiku vody v kolene. [3]

a) Lekárske vyšetrenie

Lekár môže vykonať fyzické vyšetrenie a pozrieť sa na stav kolena. Mohol by tiež vyslať vzorku synoviálnej tekutiny na laboratórne testovanie.

b) Röntgenové vyšetrenie

Röntgenové vyšetrenie môže byť užitočné na vylúčenie zlomenín alebo 

iných kostných abnormalít v oblasti kolena. Röntgenové vyšetrenie však neukáže synoviálnu tekutinu v kĺbe.

c) Ultrazvukové vyšetrenie

Ultrazvukové vyšetrenie môže byť užitočné na zistenie množstva tekutiny v kĺbe a na identifikáciu možných príčin vody v kolene.

d) MRI vyšetrenie

MRI vyšetrenie môže byť užitočné na podrobnejšie zobrazenie kĺbu a jeho štruktúr. Toto vyšetrenie môže byť užitočné na identifikáciu meniskových alebo väzových poranení.

svalova dystrofia

4. Liečba vody v kolene

Liečba vody v kolene závisí od príčiny a závažnosti stavu. Niektoré z možností liečby zahŕňajú [4]:

a) Odpočinok a ľadovanie kolena

Ak je voda v kolene spôsobená zranením alebo nadmerným cvičením, môže byť užitočný odpočinok a ľadovanie kolena. Týmto spôsobom sa môže znížiť opuch a bolesť.

b) Lieky

Ak je voda v kolene spôsobená zápalom kĺbu, môže byť predpísané niekoľko typov liekov na zmiernenie bolesti a zápalu, ako sú napríklad nesteroidné protizápalové lieky.

c) Fyzikálna terapia

Fyzikálna terapia môže byť užitočná na zlepšenie pohybu a sily v kolene. Fyzioterapeut môže predpísať cvičenia na zlepšenie kĺbovej flexibility a posilnenie svalov v okolí kolena.

d) Injekcie kortikosteroidov

Injekcie kortikosteroidov do kĺbu môžu byť užitočné na zmiernenie zápalu a bolesti.

e) Punkcia kĺbu

Ak je závažnosť vody v kolene veľmi závažná, môže byť potrebná punkcia kĺbu. Tento postup zahŕňa odstránenie nadmernej synoviálnej tekutiny z kĺbu.

bolest klbov bioliek (2)

5. Prevencia vody v kolene

Niektoré z metód prevencie vody v kolene zahŕňajú [5]:

a) Správna technika cvičenia

Správna technika cvičenia môže pomôcť minimalizovať riziko zranenia kolena a vody v kolene.

b) Zdravá strava a kontrola hmotnosti

Zdravá strava a udržanie zdravej hmotnosti môžu pomôcť minimalizovať záťaž na kĺby a znížiť riziko vzniku vody v kolene.

c) Používanie ochranných pomôcok

Pri športe, ktorý zvyšuje riziko zranenia kolena, ako sú napríklad futbal, hokej alebo basketbal, by mali byť používané ochranné pomôcky, ako sú chrániče kolien.

d) Vyhnúť sa nadmernému cvičeniu

Nadmerné cvičenie môže zvýšiť riziko zranenia kolena a vzniku vody v kolene. Dôležité je mať primeraný tréningový plán, ktorý minimalizuje riziko zranenia.

e) Rozohrievanie pred cvičením

Pred cvičením by ste mali rozcvičiť a zahriať si svaly, aby ste znížili riziko zranenia kolena.

f) Liečba poranení kolena

Liečba poranení kolena je dôležitá pre minimalizáciu rizika vzniku vody v kolene. Ak sa vyskytne poranenie, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc a začať s liečbou.

Záver

Voda v kolene je častým stavom, ktorý môže byť spôsobený mnohými faktormi, ako sú zranenia, zápaly a ochorenia. Identifikácia príčiny a závažnosti stavu je dôležitá pre výber vhodnej liečby.

Prevencia vody v kolene môže byť dosiahnutá správnou technikou cvičenia, zdravou stravou a kontrolou hmotnosti, používaním ochranných pomôcok, vyhýbaním sa nadmernému cvičeniu a rozohrievaním pred cvičením.

6. Často kladené otázky o vode v kolene

1. Je voda v kolene vážnym stavom?

Voda v kolene môže byť vážnym stavom, ak je spôsobená závažným zranením alebo ochorením.

2. Aké sú príznaky vody v kolene?

Príznaky vody v kolene môžu zahŕňať opuch, bolesť, obmedzenú pohyblivosť a pocit nestability.

3. Je možné predchádzať vode v kolene?

Áno, niektoré metódy prevencie zahŕňajú správnu techniku cvičenia, zdravú stravu a kontrolu hmotnosti, používanie ochranných pomôcok, vyhýbanie sa nadmernému cvičeniu a rozohrievanie pred cvičením.

4. Akým spôsobom sa voda v kolene lieči?

Liečba vody v kolene závisí od príčiny a závažnosti stavu. Niektoré z možnosti liečby môžu zahŕňať konzervatívne metódy, ako sú fyzioterapia, lieky na zmiernenie bolesti a zápalu, alebo chirurgické zákroky.

5. Kedy by som mal vyhľadať lekársku pomoc v prípade vody v kolene?

Ak máte príznaky vody v kolene, ako je opuch, bolesť a obmedzená pohyblivosť, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Rovnako by ste mali vyhľadať lekársku pomoc, ak ste utrpeli zranenie kolena, ktoré by mohlo viesť k vode v kolene.

 

Zdroje:

  1. Mayo Clinic. (2019). Swollen knee. [online] Mayo Clinic. Dostupné z: Swollen knee - Symptoms and causes - Mayo Clinic [citované 18.4.2023]

  2. Water on the Knee (Joint Effusion): What Is It? [online] Healthline. Dostupné z: https://www.nhs.uk/conditions/water-on-the-knee/ [citované 18.4.2023]

  3. Prepatellar (Kneecap) Bursitis [online] AAOS. Dostupné z: Prepatellar (Kneecap) Bursitis - OrthoInfo - AAOS [citované 18.4.2023]

     

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

  

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/