Odhalenie kolonoskopie: Výsledky, riziká a odporúčania od lekára

V tomto článku sa dočítate:

1. Čo je kolonoskopia

Kolonoskopia predstavuje diagnostický postup, ktorý slúži na dôkladné preskúmanie hrubého čreva a konečníka s cieľom identifikovať potenciálne zmeny alebo anomálie.

Počas tohto vyšetrenia sa zavedie do konečníka flexibilná trubica nazývaná kolonoskop. Na konci tejto trubice je umiestnená malá videokamera, čo umožňuje lekárovi detailne preskúmať vnútornosti hrubého čreva.

V prípade potreby je možné počas kolonoskopie odstrániť polypy alebo iné neobvyklé útvary cez kolonoskopickú sondu. Taktiež sa počas tohto vyšetrenia môžu získať vzorky tkaniva pomocou biopsie.

2. Prečo sa vykonáva kolonoskopia?

I. Preskúmanie črevných príznakov a symptómov

Kolonoskopia je vhodná na objasnenie príčin bolestí brucha, krvácania z konečníka, trvalých problémov s črevami ako chronická zápcha či hnačka a ďalšie črevné nepríjemností.

II. Prevencia rakoviny hrubého čreva

Osoby vo veku 50 a viac rokov majú priemerné riziko výskytu rakoviny hrubého čreva. Preto by mali absolvovať kolonoskopiu v intervaloch každých 10 rokov, alebo skôr. Tento typ vyšetrenia je jednou z možností pre skríning rakoviny hrubého čreva. Odporúča sa individuálna konzultácia so špecialistom.

III. Sledovanie výskytu polypov

Pre osoby, ktoré už mali detekované polypy, je odporúčané pravidelné sledovanie prostredníctvom kolonoskopie s cieľom identifikovať a odstrániť ďalšie vzniknuté polypy. Tento postup pomáha znížiť riziko vývoja rakoviny hrubého čreva.

kolonoskopia_1

3. Riziká spojené s kolonoskopiou

Vyšetrenie kolonoskopiou prináša len minimálne riziká.

V zriedkavých prípadoch môžu komplikácie zahŕňať:

  • Nežiaduce reakcie na použité sedatíva počas procedúry.

  • Možné krvácanie z miesta, kde bola odobratá vzorka tkaniva (biopsia) alebo odstránený polyp či iné neobvyklé tkanivo.

  • Riziko perforácie, teda trhliny v stene hrubého čreva alebo konečníka.

Pred vykonaním kolonoskopie vám lekár poskytne podrobné informácie o možných rizikách a vyžiada si váš súhlas na vykonanie tohto zákroku.

4. Príprava na vyšetrenie

Pred samotnou kolonoskopiou je potrebné dôkladne vyprázdniť hrubé črevo. Akékoľvek zvyšky v čreve by mohli znemožniť presné vyšetrenie hrubého čreva a konečníka.

K dôkladnému vyprázdneniu hrubého čreva môžu patriť nasledujúce kroky:

1. Diéta deň pred vyšetrením

Deň pred plánovanou kolonoskopiou budete pravdepodobne požiadaní o dodržiavanie špeciálnej diéty. Tento deň budete pravdepodobne obmedzení len na číre tekutiny ako je voda, čaj, káva bez mlieka, vývar a sýtené nápoje.

Je dôležité vyhnúť sa červeným nápojom, ktoré by mohli pripomínať krv počas vyšetrenia. Pravdepodobne budete po polnoci pred vyšetrením obmedzení v strave aj pití.

2. Užitie preháňadla

Lekár vám pravdepodobne odporučí užitie preháňadla vo forme piluliek alebo tekutej formy. Je možné, že vám bude odporučené užitie preháňadla v predvečer vyšetrenia alebo ráno pred procedúrou.

3. Použitie klystíru

V niektorých prípadoch môže byť odporúčané použitie voľnopredajnej súpravy na klystír, buď v predvečer vyšetrenia alebo niekoľko hodín pred vyšetrením. Tento postup zvyčajne čistí len dolné časti hrubého čreva a nie je primárnym spôsobom prípravy na vyšetrenie.

4. Užívanie liekov

Informujte lekára o vašom liekovom režime minimálne týždeň pred plánovanou kolonoskopiou, najmä ak užívate lieky na cukrovku, vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia alebo doplnky obsahujúce železo. Pravdepodobne budete musieť prispôsobiť dávkovanie alebo dočasne prerušiť užívanie niektorých liekov.

boles┼ą ┼żl─Źn├şka bioliek

5. Priebeh vyšetrenia

I. Počas procedúry

  • Počas kolonoskopie budete mať na sebe plášť a pravdepodobne nič iné. Lekár zvyčajne odporúča sedatíva. V niektorých prípadoch sa môže podávať mierne sedatívum vo forme tabliet alebo kombinovať s intravenóznym liekom proti bolesti na minimalizáciu akéhokoľvek nepohodlia.

  • Vyšetrenie začína v polohe na boku na stole, obvykle s kolenami priťahovanými k hrudníku. Lekár zavedie kolonoskop do konečníka.

  • Kolonoskop, dostatočne dlhý na preskúmanie celého hrubého čreva, obsahuje svetlo a hadičku na pumpovanie vzduchu, alebo oxidu uhličitého do čreva. Tento vzduch nafúkne črevo a umožní lepší pohľad na vnútorné steny hrubého čreva.

  • Pri pohyboch kolonoskopu, alebo pri zavádzaní vzduchu môžete pociťovať kŕče v bruchu alebo nutkanie na stolicu.

  • Kolonoskop má na konci malú videokameru, ktorá odosiela snímky na monitor, aby lekár mohol dôkladne preskúmať vnútorné časti hrubého čreva.

  • Počas kolonoskopie lekár môže vložiť nástroje na odber vzoriek tkaniva (biopsia) alebo odstránenie polypov alebo iných abnormálnych častí tkaniva.

  • Trvanie kolonoskopie zvyčajne trvá od 30 do 60 minút.

II. Po zákroku:

  • Počas hodiny po vyšetrení začne účinok sedatíva postupne ustupovať. Odporúča sa mať niekoho, kto vás odvezie domov, pretože účinky sedatíva môžu pretrvávať až jeden deň. Po zákroku sa neodporúča viesť vozidlo, robiť dôležité rozhodnutia ani sa vracať do práce.

  • Ak lekár počas vyšetrenia odstránil polyp, môže vám odporučiť dočasne dodržiavať špeciálnu diétu.

  • Niekoľko hodín po vyšetrení môžete cítiť opuchnutie. Prechádzky môžu pomôcť zmierňovať nepríjemnosti.

  • Pri prvom pohybe čriev po vyšetrení môžete zaznamenať malé množstvo krvi. Väčšinou to nie je dôvod na obavy. Avšak, ak pretrváva tvorba krvi, krvné zrazeniny alebo bolesť brucha, je dôležité sa poradiť so svojím lekárom. Takéto príznaky sa zvyčajne vyskytujú hneď po zákroku, alebo v prvých dňoch, avšak v niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj neskôr, do jedného až dvoch týždňov.

    menstruacia (2)

6. Výsledky kolonoskopie

Po vykonaní kolonoskopie lekár vyhodnotí výsledky a informuje vás o nich:

I. Negatívny výsledok

Kolonoskopia sa považuje za negatívnu, ak lekár nenašiel žiadne abnormality v hrubom čreve. V takomto prípade vám lekár môže odporučiť nasledujúcu kolonoskopiu podľa nasledujúcich kritérií:

  • Za 10 rokov, ak máte priemerné riziko rakoviny hrubého čreva a nemáte žiadne iné rizikové faktory rakoviny hrubého čreva okrem veku. To znamená, že ste starší ako 50 rokov, ale nemáte v anamnéze iné príbuzné ochorenia alebo polypy z predchádzajúcich kolonoskopických procedúr.

  • Kolonoskopia by sa mala opakovať o rok, ak sa zistila zvyšková stolica v hrubom čreve, ktorá bránila úplnému vyšetreniu.

II. Pozitívny výsledok

Kolonoskopia je vyhodnotená pozitívne v prípade zistenia patologických zmien, ako sú polypy alebo abnormálne tkanivo v hrubom čreve.

Väčšina polypov nie je zhubná, avšak existujú prípady prekanceróznych polypov. Tieto polypy, ktoré sú odstránené počas kolonoskopie, sú zasielané do laboratória na dôkladnú analýzu, ktorá určuje ich povahu - či sú rakovinové, prekancerózne alebo benigné.

Frekvencia a intenzita ďalších kontrolných vyšetrení budú závisieť na veľkosti a počte zistených polypov.

V prípade identifikácie jedného alebo dvoch polypov s priemerom menším ako 1 centimeter, lekár by mohol odporučiť opakovanie kolonoskopie po období piatich až desiatich rokov, v závislosti od dodatočných rizikových faktorov rakoviny hrubého čreva.

V prípade nasledujúcich situácií vám lekár môže navrhnúť skoršie vykonanie kolonoskopie:

  • Prítomnosť viac ako dvoch polypov

  • Existencia veľkého polypu, s rozmerom nad 1 centimeter

  • Prítomnosť polypov spolu so zvyškami stolice, čo komplikuje kompletné vyšetrenie hrubého čreva

  • Polypy so špecifickými bunkovými vlastnosťami, ktoré predpovedajú vyššie riziko vzniku rakoviny

  • Identifikácia rakovinových polypov

V prípade, že polyp alebo iné abnormálne tkanivo nebolo možné odstrániť počas kolonoskopie, váš lekár by vám mohol odporučiť ďalšie vyšetrenie u gastroenterológa, ktorý má špecializované skúsenosti s odstraňovaním väčších polypov alebo chirurgickými zákrokmi.

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 

Zdroje:

1. www.bioliek.sk

2. www.mayoclinic.org

3. www.hopkinsmedicine.org

 

Obrázky:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/