Krv v stolici: Príčiny, diagnostika a efektívna liečba

 

Krv v stolici, alebo hematochezia je pre mnohých ľudí veľmi desivým príznakom. Prítomnosť krvi v stolici môže signalizovať zdravotné komplikácie, alebo poškodenie v gastrointestinálnom trakte.

Príčiny krvi v stolici sú rozmanité a môžu zahŕňať ochorenia ako zápal čreva, hemoroidy alebo žalúdočné vredy. Symptómy spojené s týmto javom zahŕňajú viditeľnú krv pri vykonávaní stolice, bolesti v oblasti brucha, alebo zmeny vo vzhľade a konzistencii stolice.

Adekvátna liečba závisí od konkrétnej príčiny prítomnosti krvi v stolici a môže zahrnovať medikamentóznu liečbu, zmeny v životnom štýle alebo v niektorých prípadoch chirurgické riešenie. Ak si všimnete krv vo svojej stolici, je kľúčové obrátiť sa na zdravotníckeho odborníka za účelom diagnostiky a získania primeranej liečby.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo znamená krv v stolici?

Gastrointestinálny (GI) trakt, zložený z viacerých orgánov, je kľúčový pre spracovanie potravy, absorpciu živín a odstraňovanie odpadových látok z organizmu.

a) Horná časť gastrointestinálneho traktu

Zahŕňa ústa, hltan, pažerák a žalúdok. Potrava je prijatá cez ústa, kde sa mechanicky spracováva žuvaním, následne prechádza cez hltan, klesá pažerákom a dostáva sa do žalúdka na ďalšie spracovanie.

b) Dolná časť gastrointestinálneho traktu

Obsahuje tenké črevo, hrubé črevo, a konečník, ktoré hrajú rolu v ďalšom spracovaní a absorpcii živín, ako aj v eliminácii odpadu.

c) Anus

Exteriérový otvor konečníka, ktorý má zásadnú funkciu v exkrecii odpadu z tela.

 

I. Čierna, dechtovitá stolica

Tento typ stolice môže naznačovať krvácanie v hornom GI trakte. Vo všeobecnosti platí, že čím tmavšia krv, tým je pravdepodobnejšie, že zdroj krvácania sa nachádza v horných častiach GI traktu, vrátane úst, pažeráka, žalúdka a duodena (prvej časti tenkého čreva).

II. Jasne červená krv

Typicky odráža krvácanie v dolnej časti GI traktu. K dolnej časti patrí hrubé črevo, konečník a análne otvory, ktoré sú často zdrojom takéhoto typu krvácania.

bolest brucha bioliek_2

2. Možné príčiny krvi v stolici

Poškodenie gastrointestinálneho traktu môže vyvolať podráždenie alebo vredy, čo vedie ku krvácaniu. Krv sa potom môže objaviť v stolici.
 
Krv v stolici môže byť spôsobená mnohými rôznymi príčinami. Medzi najčastejšie patrí:
 
 

I. Gastroenteritída

Ide o zápal žalúdka a čriev, často spôsobený bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, podľa informácií od Britskej národnej zdravotnej služby (NHS). Tento stav môže byť diagnostikovaný ako otrava jedlom alebo žalúdočná chrípka, najmä ak sa objaví krvavá hnačka.

II. Análna trhlina

Tieto malé trhliny v konečníku môžu spôsobiť krvácanie a bolesť počas vykonávania stolice.

III. Hemoroidy

Sú to opuchnuté žily v dolnej časti konečníka, kde napínanie alebo tvrdá stolica môže spôsobiť ich prasknutie, čím dôjde ku krvavému pohybu čriev.

IV. Peptické vredy

Sú to otvorené rany na sliznici žalúdka alebo dvanástnika, ktoré môžu krvácať a spôsobiť prítomnosť krvi v stolici. Môžu byť dôsledkom infekcie Helicobacter pylori alebo dlhodobého užívania nesteroidných protizápalových liekov.

V. Divertikulárne krvácanie

Vydutiny na stene hrubého čreva, nazývané divertikuly, môžu krvácať a spôsobiť veľké množstvo krvi vo stolici. Toto krvácanie môže byť bezbolestné a často sa zastaví samo.

VI. Zápalové ochorenie čriev (IBD)

Zahrňuje ochorenia ako Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, ktoré spôsobujú zápal gastrointestinálneho traktu. Symptómy zahŕňajú hnačku, bolesť brucha, únava, horúčka, krv v stolici, znížená chuť do jedla a strata váhy. Liečba môže zahŕňať antibiotiká, protizápalové lieky, imunosupresíva, lieky proti bolesti, lieky proti hnačke a chirurgiu.

VII. Lieky

Niektoré lieky, najmä tie na riedenie krvi, môžu mať ako vedľajší účinok gastrointestinálne krvácanie.

VIII. Polypy hrubého čreva

Malé výrastky v hrubom čreve, ktoré môžu byť benigné alebo predstavovať riziko prekanceróznych stavov, môžu tiež viesť ku krvavej stolici.

IX. Rakovina

Nádory v gastrointestinálnom trakte môžu poškodiť sliznicu a spôsobiť krvácanie.

Krv vo stolici by nemala byť ignorovaná, pretože môže signalizovať vážne zdravotné stavy. V prípade akýchkoľvek príznakov je dôležité obrátiť sa na lekára pre správnu diagnózu a liečbu.

krv_v_stolici

3. Prítomnosť krvi v stolici u detí

Krv v stolici u detí a najmä u dojčiat, môže byť znakom rôznych zdravotných ochorení.

I. Potravinové alergie

Alergie na potravinové bielkoviny, vrátane tých v mlieku, môžu vyvolať gastroenteritídu s následným črevným krvácaním.

II. Štrukturálne gastrointestinálne abnormality

Určité anatomické problémy, ako sú malrotácia čriev (skrútenie čriev), alebo volvulus môžu byť príčinou črevného krvácania z dôvodu obmedzenia alebo skrútenia čriev.

III. Nekrotizujúca enterokolitída

Je to vážny zdravotný stav, ktorý vyvoláva zápal a odumieranie črevnej tkaniny, často postihujúci predčasne narodené deti a novorodencov. Tento stav môže viesť k príznakom ako sú nadúvanie, zvracanie žlče a prítomnosť krvi v stolici.

Nekrotizujúca enterokolitída je vážny stav vyžadujúci okamžitú lekársku pozornosť, keďže môže rýchlo postupovať a ohroziť život dieťaťa.

Pri akomkoľvek podozrení na prítomnosť krvi v stolici dieťaťa je nesmierne dôležité obrátiť sa na pediatra alebo gastroenterológa pre deti, aby sa zabezpečila správna diagnostika a začala vhodná liečba. Rýchle identifikovanie a liečba príčiny môžu predchádzať potenciálnym komplikáciám a zabezpečiť zdravie a pohodu dieťaťa.

kolonoskopia_1

4. Diagnostika krvi v stolici

Pri diagnostike príčin krvi v stolici lekár najskôr zhromaždí informácie o množstve a charaktere krvácania, môže vykonať krvný test na určenie rozsahu straty krvi a na základe týchto údajov určiť ďalšie kroky. Proces diagnostiky zahŕňa niekoľko kľúčových krokov:

I. Akútny stav

V prípade významnej straty krvi, ktorá vedie k nízkemu krvnému obrazu, môže byť potrebná urgentná endoskopia. Tento postup zahŕňa vloženie ohybnej trubice s kamerou do gastrointestinálneho traktu, čím umožňuje lekárovi priamo pozorovať vnútornú výstelku a identifikovať príčinu krvácania. Horná endoskopia skúma hornú časť gastrointestinálneho traktu, zatiaľ čo kolonoskopia sa zameriava na dolnú časť.

II. Neakútny stav 

Ak krvácanie nie je považované za bezprostredne ohrozujúce život, lekár môže uskutočniť menej urgentné testy:

 • Test na skrytú krv vo výkaloch pomáha zistiť prítomnosť krvi, ktorá nie je viditeľná voľným okom.

 • Kompletný krvný obraz (KOB) hodnotí celkový zdravotný stav a môže odhaliť známky anémie spôsobenej chronickým krvácaním.

 • Digitálne rektálne vyšetrenie (DRV) umožňuje lekárovi fyzicky preskúmať konečník na prítomnosť hemoroidov alebo iných zrejmých príčin krvácania.

 • Endoskopia: Tento postup poskytuje podrobný obraz vnútornej výstelky gastrointestinálneho traktu, identifikuje možné zdroje krvácania a umožňuje odber biopsie pre ďalšiu analýzu.

V prípade potreby môže byť vykonaná kolonoskopia pre podrobnejšie vyšetrenie dolnej časti gastrointestinálneho traktu alebo MRI/CT skeny na identifikáciu vnútorných abnormalít, ktoré môžu byť príčinou krvácania.

Každý prípad krvácania z konečníka by mal byť bratý vážne a vyžaduje lekársku pozornosť na určenie príčiny a zabezpečenie primeranej liečby.

5. Liečba krvi v stolici

Liečba prítomnosti krvi v stolici sa musí špecificky zameriavať na jej príčinu a lokalizáciu krvácania v gastrointestinálnom trakte.

Ak príčinou krvácania sú vredy, infekcie, alebo zápalové procesy, lekár môže navrhnúť použitie liekov. Tieto môžu zahŕňať antacidy, antibiotiká na boj proti infekciám, alebo protizápalové lieky na redukciu zápalu.

V prípade, že krvácanie je intenzívne, alebo sa nezastaví konzervatívnou liečbou, môže byť potrebný chirurgický zákrok. Takéto zákroky môžu byť vykonané pomocou endoskopie alebo kolonoskopie, kde lekár priamo zasiahne do postihnutého miesta.

Medzi možné terapeutické postupy patrí:

 • Injekčné podanie liekov: Lekár môže injekčne aplikovať lieky, ktoré stimulujú zrážanie krvi a zastavia krvácanie.

 • Kauterizácia: Táto metóda používa tepelnú sondu, elektrický prúd alebo laser na spálenie a uzavretie krvácajúceho miesta.

 • Použitie pásky alebo klipov: Na mechanické uzavretie postihnutých krvných ciev sa môžu použiť špeciálne zdravotnícke klipy alebo pásky.

Výber liečby závisí od viacerých faktorov, vrátane rozsahu a príčiny krvácania, ako aj od celkového zdravotného stavu pacienta. Dôležitá je rýchla diagnostika a zásah, aby sa zabránilo možným komplikáciám a zabezpečila účinná liečba.

Krv v stolici 3

6. Kedy navštíviť lekára

Je dôležité vedieť, kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc v prípade krvácania z konečníka. Hoci občasné, mierne krvácanie nemusí vyžadovať okamžitú pozornosť, existujú situácie, keď je návšteva lekára nevyhnutná:

 
 • Krvácanie trvajúce viac ako 2 až 3 týždne: Ak sa krvácanie nezastaví alebo je chronické, je dôležité nechať si to vyšetriť.

 • Deti s krvavou stolicou: Krv v stolici u detí by mala byť vždy posúdená lekárom.

 • Nevysvetliteľná strata hmotnosti, únava alebo slabosť: Tieto symptómy môžu byť znakom vážnejšieho zdravotného stavu.

 • Bolestivé, opuchnuté alebo citlivé brucho: Môže signalizovať zápal alebo iné problémy.

 • Horúčka: Sprevádzajúca horúčka môže indikovať infekciu alebo zápal.

 • Hrče v bruchu: Môžu byť príznakom abnormalít alebo nádorov.

 • Zmeny vo vyprázdňovaní: Ak je stolica redšia, dlhšia alebo mäkšia než obvykle po dlhšiu dobu, môže to byť dôvod na obavy.

 • Nevoľnosť alebo vracanie: Môže sprevádzať vážnejšie gastrointestinálne problémy.

 • Dlhodobé zápchy alebo zmeny v vyprázdňovaní: Zmeny v črevných návykoch si vyžadujú lekársku pozornosť.

 • Nekontrolovaný únik z konečníka: Môže signalizovať problém s kontrolou čriev.

   

Vyhľadanie akútnej starostlivosti je potrebné, ak:

 • Vraciate alebo vykašliavate krv: Môže to byť znak vážneho vnútorného krvácania.

 • Krv vyteká z nosa, očí alebo uší: Toto je nezvyčajné a môže signalizovať vážne zdravotné problémy.

 • Krv je tmavočervená alebo čierna: Naznačuje krvácanie v hornom gastrointestinálnom trakte.

 • Neznáma príčina krvavej hnačky: Ak krvavá hnačka nesúvisí s známym ochorením alebo liečbou.

 • Strata vedomia alebo zmätenosť: Môže signalizovať vážny zdravotný stav vyžadujúci okamžitú starostlivosť.

 • Extrémna bolesť brucha alebo dolnej časti chrbta: Môže byť príznakom vážneho zdravotného stavu.

V prípade akýchkoľvek obáv alebo nezvyčajných príznakov je kľúčové obrátiť sa na zdravotníckeho profesionála pre poradenstvo a vhodnú liečbu.

Keto di├ęta II

7. Prevencia

Aj keď nie je možné úplne predísť všetkým prípadom krvácania z konečníka, existujú opatrenia, ktoré môžu znižovať riziko jeho výskytu alebo zmierniť príznaky. Prevencia a správny životný štýl hrajú kľúčovú úlohu:

 • Zdravá strava bohatá na vlákninu: Konzumácia ovocia, zeleniny, celozrnných produktov podporuje zdravie tráviaceho systému a pomáha predchádzať zápche.

 • Dostatočný príjem tekutín: Hydratácia je nevyhnutná pre udržanie mäkkej stolice a ľahšie vyprázdňovanie.

 • Jemné utieranie konečníka: Používanie mäkkej toaletnej papiera alebo vlhkých obrúskov môže zabrániť podráždeniu.

 • Liečba chronickej zápchy alebo hnačky: Včasná intervencia môže zmierniť príznaky a zabraňovať komplikáciám.

 • Obmedzenie zdvíhania ťažkých predmetov: Zníženie fyzickej námahy môže predísť nadmernému napínaniu, ktoré môže spôsobiť hemoroidy.

 • Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti: Znižuje tlak na tráviaci trakt a môže pomôcť predchádzať krvácaniu.

 • Obmedzenie konzumácie pikantných a tučných jedál: Tieto potraviny môžu zhoršiť príznaky existujúcich tráviacich problémov.

 • Pravidelné lekárske prehliadky: Včasná diagnostika a liečba abnormálnych výrastkov alebo iných problémov v konečníku.

 • Opotrebenie kondómu: Znižuje riziko infekcií a zranení, ktoré môžu viesť k krvácaniu.

 • Obmedzenie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID): Tieto lieky môžu spôsobiť alebo zhoršiť vredy a iné problémy s tráviacim traktom.

Dôležité je neignorovať príznaky a nevyhýbať sa diskusii s lekárom o akomkoľvek krvácaní z konečníka, najmä ak sa nezlepšuje domácou liečbou. V prípade vážnych príznakov, ako je vracanie krvi, tmavá stolica, alebo ak krvácanie trvá dlhšie a je sprevádzané ďalšími varovnými signálmi, je nevyhnutné vyhľadať urgentnú lekársku pomoc.

Záver

Krv v stolici môže byť znakom rôznych zdravotných problémov a je dôležité zistiť príčinu krvácania. Vyšetrenia ako fyzikálne vyšetrenie, testy stolice, endoskopické vyšetrenie a krvné testy môžu byť užitočné pri diagnostike.

Liečba závisí od príčiny krvácania a môže zahŕňať chirurgickú liečbu alebo lieky. Prevencia zahŕňa zdravý životný štýl a pravidelné vyšetrenia. Ak máte príznaky krv v stolici, neváhajte sa obrátiť na lekára.

8. Často kladené otázky o krvi v stolici

1. Čo môže spôsobiť krv v stolici?

Odpoveď: Krv v stolici môže byť spôsobená radom ochorení, vrátane hemoroidov, analných trhlín, divertikulitídy, infekcií tráviaceho traktu, zápalového ochorenia čriev (Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída), peptických vredov, alebo v zriedkavých prípadoch, rakoviny hrubého čreva. Hemoroidy a analné trhliny sú častými, menej vážnymi príčinami, zatiaľ čo stavy ako rakovina hrubého čreva vyžadujú okamžitú lekársku pozornosť.

2. Ako rozpoznám, či je krv v stolici vážnym problémom?

Odpoveď: Krv v stolici by ste mali vždy považovať za dôvod na konzultáciu s lekárom, najmä ak je sprevádzaná ďalšími symptómami ako nevysvetliteľná strata hmotnosti, zmeny v stolici alebo vyprázdňovaní, chronická únava, nevoľnosť, alebo bolesť brucha. Tmavá, dechtovitá stolica alebo jasne červená krv môžu signalizovať rôzne úrovne krvácania a potenciálne vážne zdravotné problémy. Ak sa krvácanie opakuje alebo je hojné, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

3. Kedy by som mal vyhľadať lekársku pomoc?

Odpoveď: Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať, ak zaznamenáte prítomnosť krvi v stolici, najmä ak je krv tmavá alebo ak je prítomné krvácanie vo veľkom množstve, ak máte príznaky anémie (ako sú bledosť, únava, závraty), ak krvácanie trvá dlhšie ako niekoľko dní, alebo ak je sprevádzané bolesťou, horúčkou alebo zmenami vo vyprázdňovaní. Okamžite vyhľadajte urgentnú lekársku pomoc, ak máte silné bolesti brucha, vraciate krv alebo ak máte veľmi tmavú, skoro čiernu stolicu.

4. Ako sa diagnostikuje príčina krvi v stolici?

Odpoveď: Diagnostika zahŕňa lekársky rozhovor a fyzikálne vyšetrenie, krvné testy na zistenie prítomnosti anémie alebo infekcií, testy na skrytú krv vo výkaloch, endoskopické vyšetrenia ako sú kolonoskopia alebo gastroskopia na vizuálnu kontrolu gastrointestinálneho traktu a zistenie príčiny krvácania, a v prípade potreby, obrazové vyšetrenia ako sú CT alebo MRI na identifikáciu vnútorných abnormalít.

5. Ako sa lieči krv v stolici?

Odpoveď: Liečba závisí od príčiny krvácania. Pri menej vážnych príčinách, ako sú hemoroidy alebo analné trhliny, môže stačiť domáca liečba a zmeny v stravovaní (napr. zvýšený príjem vlákniny a tekutín). Infekcie môžu vyžadovať antibiotickú terapiu, zatiaľ čo zápalové ochorenie čriev môže vyžadovať špecifické protizápalové lieky. V prípade vážnejších príčin, ako sú vredy, divertikulitída alebo rakovina, môže byť potrebná endoskopická intervencia, liečba liekmi na zníženie krvácania alebo dokonca chirurgický zákrok na odstránenie postihnutých častí traktu alebo nádoru. Dôležitá je včasná diagnostika a špecifická liečba podľa príčiny.

 

Zdroje:

1. American Cancer Society - https://www.cancer.org

2. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases - https://www.niddk.nih.gov

3. Mayo Clinic - https://www.mayoclinic.org

4. Centers for Disease Control and Prevention - https://www.cdc.gov

 

Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.