Bechterevova choroba: Symptómy, diagnostika a liečba

 

Bechterevova choroba, alebo ankylozujúci spondylitída je chronické zápalové ochorenie chrbtice a kĺbov, ktoré môže viesť k deformácii chrbtice a obmedzeniu pohyblivosti.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je Bechterevova choroba

Bechterevova choroba (Ankylozujúca spondylitída) je forma artritídy, ktorá postihuje predovšetkým chrbticu.

Spôsobuje zápal chrbtových kĺbov, ktorý môže viesť k chronickej bolesti a invalidite, ak sa nelieči. Vo veľmi závažných prípadoch môže zápal spôsobiť tvorbu novej kosti na chrbtici. To môže viesť k nehybnosti.

Bechterevova choroba môže tiež spôsobiť bolesť a stuhnutosť v iných častiach tela. Môže postihnúť iné veľké kĺby, ako sú ramená, bedrá, päty a kolená.

2. Príznaky a symptómy

Prvé príznaky Bechterevovej choroby sa zvyčajne prejavujú bolesťou a stuhnutosťou chrbtice. Postupom času sa bolestivosť a obmedzenie pohybu môžu rozšíriť na iné časti tela, ako sú bedrá, ramená a krčná chrbtica. Ďalšie symptómy zahŕňajú únavu, stratu flexibility a problémy s dýchaním.

3. Príčiny a rizikové faktory

Presná príčina Bechterevovej choroby nie je známa, ale predpokladá sa, že ide o kombináciu genetických a environmentálnych faktorov. Výskum naznačuje, že určité genetické varianty a vystavenie určitým infekciám môžu zohrať rolu v rozvoji ochorenia.

Okrem toho sú ľudia s určitými genetickými predispozíciami a s rodinnou anamnézou Bechterevovej choroby vystavení vyššiemu riziku.

Bolest krizov (1)

4. Diagnóza

Diagnóza Bechterevovej choroby je založená na dôkladnom lekárskom vyšetrení, vyhodnotení príznakov a röntgenových snímkoch. Ďalšie diagnostické postupy môžu zahŕňať MRI (magnetickú rezonanciu) a krvné testy na zistenie prítomnosti genetických markerov spojených s touto chorobou.

5. Liečba

Hoci na bechterevovu chorobu neexistuje liek, existujú spôsoby, ako zmierniť jej príznaky a zlepšiť kvalitu života pacientov. Liečba zahŕňa fyzioterapiu na udržanie flexibility a posilnenie svalov, použitie protizápalových liekov na zmiernenie bolesti a zápalu a v niektorých prípadoch aj chirurgické zákroky na opravu deformácií.

6. Prevencia

Kvôli neznámej presnej príčine Bechterevovej choroby nie je možné jej úplne predchádzať. Avšak určité opatrenia môžu pomôcť zmierniť riziko vzniku a zlepšiť priebeh ochorenia.

Udržiavanie zdravého životného štýlu, vrátane cvičenia, správnej výživy a riadneho odpočinku, môže mať pozitívny vplyv na pohybový aparát.

bolest krcnej chrbtice 2

7. Život s Bechterevovou chorobou

Život s Bechterevovou chorobou môže byť výzvou, ale s vhodnou liečbou a zmenami životného štýlu je možné dosiahnuť lepšiu kvalitu života. Pacienti s touto chorobou by mali pravidelne cvičiť, vyhýbať sa fyzickej nečinnosti a získavať podporu od rodiny a odborníkov na zdravotnú starostlivosť.

8. Výskum a nové terapie

V súčasnosti prebieha veľa výskumov s cieľom ďalej porozumieť Bechterevovej chorobe a nájsť nové terapeutické možnosti. Medzi tieto možnosti patrí napríklad využitie biologických liekov, ktoré cieľavedome ovplyvňujú imunitný systém a zmierňujú zápalové procesy spojené s touto chorobou.

Záver

Bechterevova choroba je chronické zápalové ochorenie, ktoré ovplyvňuje kĺby medzistavcových platničiek. Je dôležité uvedomiť si príznaky a vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr.

S vhodnou diagnózou, liečbou a zmenami životného štýlu je možné zmierniť príznaky a žiť plnohodnotný život.

9. Často kladené otázky pri Bechterevovej chorobe

1. Čo je Bechterevova choroba?

Bechterevova choroba (Ankylozujúca spondylitída) je forma artritídy, ktorá postihuje predovšetkým chrbticu.

2. Aké sú príznaky Bechterevovej choroby?

Príznaky Bechterevovej choroby zahŕňajú bolesť a stuhnutosť chrbtice, únavu, stratu flexibility a problémy s dýchaním.

3. Existuje na Bechterevovu chorobu liek?

Bechterevova choroba nemá liek, ale existujú liečebné metódy, ktoré zmiernia príznaky a zlepšia kvalitu života pacientov.

4. Ako sa diagnostikuje Bechterevova choroba?

Diagnóza Bechterevovej choroby sa zisťuje na základe lekárskeho vyšetrenia, röntgenových snímkov, MRI a krvných testov.

5. Je Bechterevova choroba dedičná?

Existuje genetická predispozícia pre Bechterevovu chorobu, takže ľudia s rodinnou anamnézou majú vyššie riziko vzniku tohto ochorenia.

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 

Zdroje:

1. Ankylosing Spondylitis (AS): Causes, Symptoms, and Treatments (healthline.com)

2. Ankylosing spondylitis - NHS (www.nhs.uk)

3. Cardiac Involvement in Ankylosing Spondylitis - PMC (nih.gov)

Foto: